تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزیکشنبه , ۲۳ آبان ۱۴۰۰
آشنایی با مهمترین آزمون های زبان دوره دکتری

معرفی آزمون های زبان برای داوطلبان ورود به دروه دکتری

آشنایی با مهمترین آزمون های زبان برای داوطلبان دوره دکتری

آزمون های زبان دکتری یکی از مهمترین مراحل ورود به دوره دکتری پس از خود آزمون دکتری است. حتی برای برخی از داوطلبان گذشتن از این مرحله بسیار سخت تر و مشکل تر به نظر می رسد. زیرا اعتقاد دارند با یک مشاوره و برنامه ریزی درسی صحیح میتوانند بهترین منابع کنکور دکتری را در دستور کار و قرار دهند و با کسب رتبه قبولی با خیال راحت به انتخاب رشته خود بپردازند اما برای آزمون های زبان دکتری کمی سردرگم می شوند زیرا اطلاعات کافی در این زمینه ندارند و گاه دیده شده برخی از دانشجویان ارشد از همان ترم های اولیه ارشد فکر این آزمون ها رهایشان نمی کند. در این میان برخی به طور کلی برای ورود به دکتری نا امید شده و رهایش می کنند و اما برخی دیگر به تلاش بسیار روی آورده و سعی بر قوی کردن پایه های زبان خود دارند. در این مطلب می خواهیم به معرفی مهمترین آزمون های زبان در دکتری و کاربرد هر کدام از آنها بپردازیم.

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.

 

MSRT؛ آزمون زبان انگلیسی وزارت علوم

آزمون زبان MSRT، یکی از جامع‌ترین آزمون هایی است که در ایران برگزار می‌شود که مجری این آزمون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و مورد پذیرش تمام دانشگاه‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی است. بسیاری از داوطلبانی که در آزمون MSRT شرکت می کنند، معمولا دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی و علوم انسانی هستند. 

برگزاری این آزمون در طول سال حدود ۱۰ تا ۱۲ بار انجام می شود. نکته قابل توجه در این آزمون این است که شرکت در آن محدودیتی ندارد و تا زمانی که دانشجو نمره قبولی و دلخواه را میتواند در این آزمون حضور پیدا کند اما اگر به هر دلیلی غیبت کنند و بخواهند تاریخ آن را جابجا کنند هزینه آنها پس داده نمی شود.

میزان سختی MSRT را تا حد زیادی می توان با آزمون‌های بین‌المللی TOEFL PBT و TOLIMO مقایسه کرد. برای آشنایی بیشتر این آزمون باید بدانید که محتوای آن از ۳۰ سوال شنیداری، ۴۰ سوال درک مطلب و ۳۰ سوال گرامر تشکیل شده است و برای آمادگی در این آزمون زبان منابعی را پیشنهاد می کنیم تا در این مسیر یاری رسان شما باشیم این منابع عبارتند از:

 • TOEFL Preparation KIT
 • Barron’s – ۱۱th Edition
 • Arco
 • Betty azar
 • Vocabulary for high school students
 • ۵۰۴ Essential Words For Toef

 

MHLE؛ آزمون زبان در دکتری برای وزارت بهداشت

آزمون زبان MHLE ویژه دانشجویان داوطلب شرکت در کلیه دوره‌های علوم پزشکی دانشگاه‌های دولتی است. برگزاری آزمون MHLE بر عهده وزارت  بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

به دلیل اینکه محتوای این آزمون لغات و متون تقریبا در تمامی بخش‌ها، تخصصی این حوزه علوم پزشکی سراسری است بهتر است که فقط داوطلبان گروه علوم پزشکی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های سراسری را دارند در این آزمون شرکت کنند.

اما اگر شرکت در آزمون دکترای هر دو دانشگاه دولتی و آزاد در برنامه آنها قرار دارد باید به سراغ MSRT بروند چرا که دانشگاه آزاد مدرک MHLE را نمی‌پذیرد. البته یک مزیت دیگر MSRT نسبت به MHLE نیز تعداد دفعات برگزاری بیشتر آن در طول سال است که شانس داوطلبان را کسب نمره قابل افزایش می‌دهد.

محتوای کلی MHLE و همچنین سیستم نمره‌دهی آن نیز تا حدودی مشابه آزمون MSRT است با این تفاوت که لغات مورد استفاده، تخصصی رشته‌های گروه علوم پزشکی هستند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که محتوای این آزمون از۳۰ سوال شنیداری، ۳۰ سوال درک مطلب، ۲۰ سوال واژگان و ۲۰ سوال گرامر کل گرفته است و برای آمادگی در این آزمون زبان منابعی را پیشنهاد می کنیم تا در این مسیر یاری رسان شما باشیم این منابع عبارتند از:

 •  TOEFL Preparation KIT
 • Barron’s How to Prepare for the TOEFL – ۱۱th Edition
 • Longman_Complete_Course_for_the TOEFL
 • ۵۰۴ Essential Words For TOEFL

این آزمون در سال پنج یا شش بار برگزار می شود و نکته قابل توجه در این آزمون این است که شرکت در آن محدودیتی ندارد و تا زمانی که دانشجو نمره قبولی و دلخواه را میتواند در این آزمون حضور پیدا کند .

 

EPT ؛ آزمون زبان دانشگاه آزاد

دانشجویان گروه های پزشکی و غیر پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مجاز به شرکت در این آزمون هستند و داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند پیشنهاد می شود در آزمون زبان EPT شرکت کنند به دلیل اینکه پذیرفته شدن در آن کمی آسان تر از آزمون های دیگر است. بر خلاف سایر آزمون‌های ملی زبان که سه مهارت Listening، Readingg و Grammar را مورد سنجش قرار می‌دهند، در EPT فقط دو مهارت Reading و Grammar وجود دارد و مهارت Listening در آن سنجیده نمی‌شود. ضمن آنکه دانشگاه آزاد حداقل نمره را برای مدرک EPT پنجاه می‌داند ولی برای مدرک MSRT حداقل نمره قابل قبول را ۶۵ اعلام کرده است.

کیفیت آزمون EPT را میتوان با آزمون بین‌المللی TOEFL PBT مقایسه کرد با کمی تفاوت که در آزمون EPT بخش های شنیداری و نگارش حذف شده است. محتوای این ازمون متشکل از ۳۰ سوال به درک مطلب، ۳۵ سوال به لغات و ۳۵ سوال است و برای آمادگی در این آزمون زبان منابعی را پیشنهاد می کنیم تا در این مسیر یاری رسان شما باشیم این منابع عبارتند از:

 • Understanding and Using English Grammar – By: Betty Azar
 • Mosaic 1 and 2 (Reading)
 • Select Reading (Pre intermediate- Intermediate and Upper intermediate)
 • ۵۰۴ Absolutely Essential Words for TOEFL – Fifth Edition

محل برگزاری آزمون EPT  فقط در شهر تهران و دانشگاه علوم و تحقیقات است که در سال ۱۰ تا ۱۲ بار انجام می شود.

 

 UTEPT؛ آزمون زبان دانشگاه تهران

آزمون زبان UTEPT؛ به عنوان آزمون مرکز زبان دانشگاه تهران شناخته شده است و مدرک آن نیز در خود دانشگاه تهران و چند دانشگاه زیر نظر وزارت علوم معبتر است. این آزمون در سال ۶ بار برگزار می شود که محتوای آن متشکل از ۳۰ سوال واژگان، ۳۰ سوال گرامر و ۴۰ سوال درک مطلب، برای آمادگی در این آزمون زبان منابعی را پیشنهاد می کنیم تا در این مسیر یاری رسان شما باشیم این منابع عبارتند از:

 • ۵۰۴ Absolutely Essential Words
 • ۴۰۰ Must-Have Words For The TOEFL
 • Barron’s Essential Words For The TOEFL
 • Grammar Digest

 

آزمون زبان ETPNU 

آزمون زبان  ETPNU مختص دانش آموختگان دانشگاه پیام نور است که همانند آزمون تافل کتبی و به صورت دوره ای برای دانشجویان دکتری تخصصی پیام نور برگزار می شود. 

لازم به ذکر است داشتن مدرک زبان  ETPNU و یا دیگر مدارک زبان باید قبل از آزمون جامع دکتری الطامی ست تا پس از کسب رتبه قبولی با در دست داشتن مدارک زبان در جلسه مصاحبه دکتری حضور داشته باشند. همانطور که از قبل هم گفته شد تسلط بر زبان و اقدام برای تبدیل پایان نامه به کتاب و تا حتی چاپ کتاب دو مولفه مهم در جلسه مصاحبه دکتری محسوب می شوند و امتیازات بالایی را برای داوطلبان به همراه دارند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *