تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزیکشنبه , ۲۳ آبان ۱۴۰۰
آشنایی با روش های مطالعه در ماه آخر قبل از آزمون

آشنایی با روش مطالعه در ماه آخر قبل از کنکور دکتری

چکونگی روش مطالعه در ماه آخر قبل از آزمون دکتری

تمامی داوطلبان پس مطالعه منابع کنکور دکتری در طی سال، يكي از دغدغه هاي هميشگي داوطلب هاي آزمون دكتری روش مطالعه در ماه آخر قبل از آزمون است. به عبارت ديگر داوطلب ها مي پرسند بهترين و مناسب ترين روش مطالعه جهت دستيابي به نتيجه بهتر كدام است؟ براي پاسخ به اين سئوال ابتدا بايد اهميت مطالعه را در ماه آخر درك كنيم. سپس هر داوطلب وضعيت علمي خود را در اين ماه به خوبي بشناسد. آن گاه با توجه به اين وضعيت و راهكارهاي موجود بهترين و مناسب ترين روش را براي مطالعه در ماه آخر برگزيند.

اهميّت مطالعه خوب در ماه پاياني به اين خاطر است كه معمولا مطالبي كه در اين ماه خوانده و ياد گرفته مي شود، تا روز كنكور در خاطر شما باقي مي ماند. به عبارت ديگر قبل از اين كه گذشت زمان باعث فراموشي مطالب خوانده شده شود، شما در آزمون شركت خواهيد كرد. پس ميزان يادگيري و ماندگاري مطالب درسي در اين ماه از همه زمان هاي ديگر بيشتر است.

اهميّت بعدي اين ماه نزديك بودن آن به زمان برگزاري آزمون است. اين نزديك بودن به زمان كنكور در واقع مشابه همان شب هاي امتحان است كه اكثر دانشجويان تصور مي كنند مطالعه در آن شب ها بازده و فايده بيشتري از شب ها و روزهاي ديگر دارد. علّت اين امر در حقيقت همان نزديك بودن زمان برگزاري آزمون و امتحان است. اين نزديكي زماني خود به خود باعث افزايش تمركز، افزايش انگيزه و در نتيجه بالا رفتن بازده مطالعاتي و يادگيري بيشتر و بهتر مي شود. حال كه به اهميت اين دوره پي برديم، گام بعدي شناخت وضعيت علمي هر داوطلب توسط خودش است. براي شناخت بهتر خود بهتر است ابتدا با تقسيم بندي داوطلب ها در ماه پاياني آشنا شويد.

دسته اول داوطلب هايي هستند كه تاكنون مطالعه بسيار خوب و يا خوب داشته اند. اين داوطلب ها چه به لحاظ كمّي و چه به لحاظ كيفي از مطالعه خود رضايت كامل دارند. در واقع به تمام اهداف برنامه ريزي شده رسيده اند.

دسته دوم داوطلباني هستند كه مطالعه نسبتا خوب يا متوسطي داشته اند. نشانه هاي مختلف و متنوعي وجود دارد كه با بررسي آنها بتوانيد تشخيص دهيد كه مطالعه شما متوسط بوده است. مثلا ممكن است در بعضي از درس ها مطالعه كامل انجام شده باشد، ولي در دروس ديگر مطالعه هنوز كامل نشده باشد. و يا اين كه در تمام درس ها تا حدي مطالعه پيش رفته باشد، اما در همه درس ها هنوز چند مبحث مطالعه نشده باقي مانده باشد. و يا اين كه صرف نظر از كميّت مطالعه، كيفيت لازم هنوز حاصل نشده باشد.

دسته سوم داوطلباني هستند كه مطالعه كم و ناچيزي داشته اند. البته كيفيت اين مطالعات ممكن است كم يا زياد باشد. ولي در هر صورت اين كميّت و كيفيت جوابگوي نياز داوطلب براي موفقيّت در آزمون نيست. بلكه مطالعات بيشتر و جدّي تري براي موفقيت نياز هست.

دسته چهارمي هم ممكن است وجود داشته باشند. داوطلب هايي كه هيچ مطالعه اي نداشته اند (مطالعه در حد صفر). و حال با نزديك شدن به زمان برگزاري آزمون تصميم گرفته اند كه در همين مدت كم باقيمانده مطالعه اي داشته باشند.

حال با توجه به به اين دسته بندي ها و پس از اين كه هر داوطلب خود را در يكي از اين چهار دسته طبقه بندي كرد، مي توان راهكار مناسب را براي مطالعه در ماه پاياني تعيين كرد.

براي دسته اول بهترين راهكار مطالعاتي اين است كه مرور بسيار سريع و زودگذر از مطالب خوانده شده داشته باشند. و بلافاصله وارد دوره جمع بندي تستي شوند. توضيح روش جمع بندي تستي در نوشته اي ديگر به طور مفصّل ارائه داده شده است. اين دسته از داوطلب ها در واقع جهت تسلط بيشتر فقط نيازمند تست زني هستند و مطالعه جديدي نياز ندارند.

براي دسته دوم از داوطلب ها مطالعه تكميلي توصيه مي شود. به اين معنا كه از هر درس و كتاب مباحث باقيمانده كه مطالعه كنند (حداكثر ظرف ۷ تا ۱۰ روز). و يا چنان چه مطالعه به لحاظ كمّي كامل شده است ولي كيفيت لازم را ندارد، همان مقدار مطالعه شده را در مدت كوتاهي مرور و بازخواني كنند. و بعد از اين مرحله وارد مرحله جمع بندي تستي شوند. اين دسته از داوطلب ها اگر تصور مي كنند در مدت كوتاه نمي توانند مباحث باقيمانده را به طور كامل ياد بگيرند، مطالعه تستي را شروع كنند و كار تكميل يادگيري مباحث را در فرآيند ارزيابي و رفع اشكال از تست ها دنبال كنند.

براي دسته سوم از داوطلب ها مطالعه گزينشي توصيه مي شود. به اين صورت كه از بين مباحث مطالعه نشده كه احتمالا حجم بالايي هم دارند، صرفا مباحثي را جهت مطالعه گزينش كنند كه قابليت يادگيري و تسلط بر آن ها را داشته باشند. تفاوت اين دسته از داوطلب ها با داوطلبان دسته دوم اين است كه در دسته دوم مطالعه تستي به طور كامل از همه مباحث انجام مي شود، ولي براي دسته سوم مطالعه تستي صرفا از مباحثي انجام مي گيرد كه داوطلب مطالب تشريحي مرتبط با آن ها را مطالعه كرده باشد. در واقع دسته سوم احتمالا در بيشتر درس ها به حد معيني از درصدها مي توانند برسند. چون مجبور هستند تست هاي مباحث خوانده نشده را كاملا سفيد رها كنند.

براي دسته چهارم كه هيچ مطالعه اي نداشته اند نمي توان مطالعه تشريحي توصيه كرد. بلكه براي آن ها مستقيما مطالعه تستي مي تواند راهكار مناسبي باشد. با اين يادآوري كه اين داوطلب ها تست زني را براي كسب تسلط انجام نمي دهند، بلكه با تست زني و ارزيابي از تست ها نكاتي را ياد خواهند گرفت. با توجه به احتمال تكراري بودن برخي از تست ها در آزمون با همين مطالعه تستي مي توانند به حدي از درصدها دست پيدا كنند.

همه این اوامر باعث می شود تا با کسب رتبه بالا قبولی به استقبال مصاحبه دکتری بروید که برای موفقیت در این جلسه نیز بهتر است برای چاپ کتاب مستحرج از پایان نامه نیز اقدام کرده باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *