تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزیکشنبه , ۲۳ آبان ۱۴۰۰

راهنمایی انتخاب رشته و منابع دکتری

مطالعه بهترین منابع آزمون دکتری 

از جمله مواردی که قبل از شرکت در آزمون دکتری، انجام آن ضروریست ، انتخاب و مطالعه بهترین منابع آزمون دکتری در هر رشته ای است. مطالعه مناسب ترین منابع آزمون دکتری را از مشاوران متخصص در این زمینه بخواهید. مشاوران متخصص دکترا تست در هر زمان آماده خدمت رسانی و معرفی بهترین منابع آزمون دکتری به همه دانشجویان میباشند.

نکاتی کاربردی درباره آزمون دکتری که شما را از مراجعه به موسسات انتخاب‌ رشته بی‌نیاز می‌کند.

 

نکته قابل‌ تامل در انتخاب‌ رشته مجاز‌شدگان آنجایی است که اگر داوطلبان به نکات مهمی که در این دفترچه وجود دارد توجه کنند، قطعا سراغ موسسات انتخاب‌رشته نخواهند رفت.

در سال هایی نه چندان دور انتخاب رشته قبول‌شدگان کنکور سراسری از حساسیت بالایی برخوردار بود. این حساسیت در حدی بود که موضوعاتی تحت عنوان «مافیا»‌ی انتخاب رشته، فضایی خاص را برای خانواده‌ها درست می‌کرند. موضوع جدیدی که در حال حاضر حساس شده است انتخاب رشته در مقطع دکتری ست و با آغاز ثبت‌نام مجازشدگان ورودی دوره دکتری «Ph.D» (نیمه‌متمرکز) سال ۹۷ این مساله شاید دیده شود، اما نکته ای که اگر مجازشدگان به آن توجه کنند که در دفرچه وجود دارد، مطمئناسراغ موسسات انتخاب رشته نمیروند. در این مقاله سعی برآن داشته ایم که به برخی از این نکات بپردازیم.

روش گزینش

باید توجه داشت که براساس قانون سنجش و پذیرش، گزینش در مقطع دکتری ناپیوسته، برحسب هریک از شیوه‌های «آموزشی – پژوهشی» و پژوهش‌ محور خواهد بود. یکی از شرایط شرکت در مراحل مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی درج کد رشته محل توسط داوطلبان در فرم انتخاب رشته اینترنتی و کسب حدنصاب کد رشته محل مورد تقاضا است. اقدام به انتخاب رشته در زمان مقرر پس از کسب حدنصاب کد رشته محلی بسیار مهم و ضروری ست که اگر در زمان خود انجام نشود امکان شرکت در مراحل مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی را از دست خواهد داد.

گزینش نهایی در هر یک از کدرشته محل‌های آزمون نیمه‌ متمرکز دکتری سال ۱۳۹۸ از بین داوطلبانی که واجد شرایط ذیل باشند:

۱- مجاز به انتخاب رشته براساس اعلام نتایج اولیه شده باشند،

۲- اقدام به انتخاب کدرشته محل‌های تحصیلی در زمان مقرر کرده باشند

۳- دارا بودن حدنصاب نمره علمی لازم را در کدرشته محل‌های انتخابی و معرفی شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور برای مرحله دوم (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) آزمون .

۴- شرکت در یک یا چند دانشگاه در مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی)

۵- پذیرش نهایی در هر کدرشته محل مطابق ظرفیت در هر یک از سهمیه‌های مصوب و پس از تایید صلاحیت‌های عمومی انجام می‌شود،

۶- رسیدن به حدنصاب نمره مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) را که توسط دانشگاه مربوطه تعیین می‌شود.

 

شاخص نمره

پذیرش نهایی داوطلبان به این صورت است که برای رشته‌هایی که شیوه پذیرش آن‌ها آموزشی – پژوهشی است، براساس نمره کل حاصل از ۵۰ درصد نمره علمی (آزمون کتبی متمرکز) و ۵۰ درصد نمره مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) است. همچنین برای رشته‌هایی که شیوه پذیرش آن‌ها پژوهش‌ محور باشد، براساس ۳۰ درصد نمره آزمون علمی و ۷۰ درصد مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) پذیرش خواهد بود.

 

اهمیت درج معدل

در این کارنامه معدل های درج شده، براساس معدل‌های اعلام‌شده توسط داوطلب در تقاضانامه اینترنتی یا اصلاحات مورد درخواست داوطلب بعد از ثبت‌نام، در این کارنامه است داوطلبان هنگام شرکت در مرحله مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی و همچنین در صورت قبولی، اصل مدرکی را که نشانگر این معدل باشد، به همراه سایر مدارک ثبت‌نامی، به دانشگاه یا موسسه محل قبولی خود ارائه کنند. پر واضح است در غیر این‌صورت مطابق ضوابط و مقررات قانونی اقدام خواهد شد.

 

مرحله دوم آزمون و نکاتی مهم برای آن

زمان و مکان برگزاری آزمون، دانشگاه‌ها و موسسات مجری دوره‌های دکتری چگونگی تشکیل پرونده متقاضیان، نحوه مصاحبه علمی یا برگزاری آزمون تخصصی را از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی خود و این سازمان به داوطلبان اعلام خواهند کرد. همچنین در صورت نیاز و تشخیص موسسه مبنی‌ بر برگزاری آزمون تخصصی، مواد آزمون و ضرایب امتحانی از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه یا موسسه به اطلاع داوطلبان خواهد رسید. مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) در موسسه برای هر داوطلب صرفا یک بار انجام می‌شود و عدم مراجعه داوطلبان در مرحله دوم آزمون، به منزله انصراف آنان تلقی شده و برگزاری مجدد امکان‌پذیر نخواهد بود. به همین خاطر داوطلبان باید حواسشان به زمان و مکان دقیق مصاحبه دکتری باشد تا زحماتشان به ثمر بنشیند.

نکاتی ریز اما دارای اهمیت

۱- به داوطلبان تاکید می‌شود در خصوص مراجعه به دانشگاه‌ها برای درخواست پذیرش و انجام مرحله مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی، دقت لازم را داشته باشند. زیرا تغییر رشته، تغییر گرایش و انتقال دانشجویان در مقطع دکتری به هیچ عنوان امکان‌پذیر نیست.

۲- آن دسته از داوطلبانی که براساس حدنصاب تعیین‌شده دانشگاه‌ها و موسسات حداقل در یک یا چند کدرشته محل حدنصاب لازم را دارا بوده و تمایل به شرکت در مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) دانشگاه‌های ذی‌ربط را دارند، لازم است از طریق سایت سازمان از تاریخ های اعلام شده توسط سازمان سجنش آموزش برای انجام بررسی صلاحیت‌های عمومی، نسبت به واریز مبلغ ۳۵ هزار تومان در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند. عدم اقدام به این کار خذف شدن آنها از مراحل گزینش نهایی را در بر خواهد داشت.

۳- مطابق ضوابط، پذیرفته‌شدگان نهایی دوره روزانه آزمون ورودی دوره دکتری سال ۱۳۹۷ (اعم از پذیرش شهریور یا مرحله تکمیل‌ظرفیت)، حتی در صورت عدم ثبت‌نام یا انصراف قطعی از رشته قبولی، مجاز به ثبت‌نام و شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری سال ۱۳۹۸ به‌منظور انتخاب رشته‌های تحصیلی دوره روزانه نبوده‌اند.

۴- از جمله افرادی که مجاز به شرکت در آزمون وتحصیل در دانشگاه نیستند عبارتند از: دانشجویان اخراجی، انصرافی و ترک تحصیل تا پایان‌خدمت دوره ضرورت. سقف سنوات تحصیلی دوره دکتری، حداکثر پنج سال است و دانشجویانی که طی این مدت موفق به اتمام تحصیل نشوند، شرایط ادامه تحصیل را از دست خواهند داد.

۵- دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره دکتری مجاز به شرکت در آزمون مجدد نیستند و دانشجویان مرد در صورت انصراف از تحصیل در دانشگاه، چهار ماه فرصت دارند برای رسیدگی به وضعیت مشمولیت، خود را به وظیفه عمومی معرفی کنند.

۶- سربازان در حال انجام خدمت، مجاز به تحصیل همزمان با انجام خدمت دوره ضرورت نیستند و در صورت قبولی در دانشگاه و نداشتن غیبت، برای برخورداری از معافیت تحصیلی، از خدمت ترخیص خواهند شد.

۷- از کلیه پذیرفته‌شدگان نهایی کدرشته محل‌های دوره‌های غیر روزانه شامل: دوره‌های نوبت دوم، پردیس خودگردان و مشترک در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی، شهریه اخذ خواهد شد. داوطلبان جهت اطلاع از میزان شهریه دوره‌های مختلف به پایگاه‌های اطلاع‌رسانی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مورد نظر مراجعه کنند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *