تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزیکشنبه , ۲۳ آبان ۱۴۰۰
چگونگی تاثیر گذاری رزومه در آینده شغلی افراد و اهمیت آن

چگونگی تاثیر گذاری رزومه در آینده شغلی افراد و اهمیت آن

اهمیت رزومه کاری و تحصلیل در آینده شغلی

رزومه يعني متني كه سوابق، ويژگي ها، مهارت ها و توانايي هاي شما را جهت احراز شغل يا دستيابي به جايگاهي علمي نشان مي دهد. آن چه در تعريف رزومه بسيار مورد توجه است اين است كه در عين خلاصه و كوتاه بودن، تمام تجارب و تحصيلات و توانايي هاي شما را پوشش دهد. نوشتن رزومه نيازمند دقّت و مهارت خاصي است. چرا كه رزومه مي تواند در جلب نظر موافق ديگران بسيار موثر باشد. رزومه بايد روي نقاط قوت و تاثيرگذار شما تاكيد كند.  پس اين كه شما از چه كلمات و عباراتي براي توصيف و توضيح ويژگي هاي خودتان استفاده كنيد، بسيار بسيار مهم و با اهمیت است. در رزومه بايد جملاتي استفاده شود كه حتي الامكان كوتاه باشد. از به كار بردن جملات تكراري و طولاني پرهيز كنيد. همچنين استفاده از جملات پيچيده و دشوار اصلا توصيه نمي شود.

هر چه رزومه شما از لحاظ ظاهر تميزتر و مرتّب تر باشد، بيشتر مي تواند روي خواننده اثر بگذارد. البته بهتر است رزومه خود را به جاي نوشتن دستي، تايپ كنيد و پرينت بگيريد. در صورت تايپ رزومه دقّت كنيد كه در آن اشتباهات املايي و دستوري وجود نداشته باشد. استفاده از فونت مناسب و سايز قلم مناسب نيز بسيار مهم است. همچنين سعی کنید خيلي فشرده و در هم تايپ نكنيد. همان طور كه گفتيم رزومه بايد كوتاه و خلاصه باشد. بنابراين سعي كنيد آن خود را در يك الي سه صفحه تنظيم كنيد.

رزومه ها براساس اين كه براي چه منظوري استفاده مي شوند، انواع مختلفي دارند. از جمله: رزومه هاي علمي و رزومه هاي شغلي.

رزومه هاي تحصيلي معمولا ساده تر از رزومه هاي كاري هستند. موارد اصلي مندرج در اين نوع رزومه ها شامل عناوين و مقاطع تحصيلي، محل تحصيل، معدل مقاطع تحصيلي، سال هاي تحصيل در هر مقطع، رتبه ها و امتيازات و درجات علمي كسب شده در دوران مختلف تحصيلي، مقامات كسب شده در المپيادها و جشنواره هاي علمي در سطوح شهر و استان و كشور و حتي بين الملل، مزاياي خاص از جمله داشتن مدارك و گواهي نامه هاي علمي و مهارتي در رشته تخصصي و نيز دانستن زبان خارجي است. اين رزومه ها معمولا براي ورود به دوره هاي تحصيلي در دانشگاه هاي داخل و خارج كشور و يا ارتقاي سطح علمي به سازمان ها و دانشگاه ها ارائه مي شود. ممكن است بعد از ارسال رزومه از شخص شما جهت مصاحبه شفاهي و توضيح رزومه نيز دعوت كنند.

رزومه هاي كاري كه عمومي تر و پركاربردتر از ساير رزومه ها هستند، معمولا براي دستيابي به شغل يا ارتقاي شغلي يا كسب منصب مديريتي استفاده مي شود. در اين رزومه ها در ابتدا مي بايست مشخصات فردي و هويتي شما به طور كامل و دقيق نوشته شود. در بخش اطلاعات تحصيلي سوابق تحصيلات دانشگاهي و نيز مدارك و گواهي نامه هاي علمي و آموزشي تان را به طور كامل معرفي كنيد. در بخش بعدي بايد توانايي هاي اجرايي و مهارت هاي تخصصي و سوابق شغلي قبلي تان را توضيح دهيد. براي هر كدام از سوابق شغلي بايد سال و محل اجرا را دقيقا مشخص كنيد. اين بخش چون مستقيما در گزينش و پذيرش شما موثر است، تقريبا مهم ترين بخش رزومه شماست. پس سعي كنيد آن را بسيار تميز و مرتّب و كامل بنويسيد.

رزومه ها گاهي داراي بخش فرعي هم هستند. در بخش فرعي مواردي چون تاليفات و فعاليت هاي رسمي و غيررسمي از قبيل عضويت در انجمن ها و اتحاديه ها و گروه ها و تشكّل ها، سوابق ورزشي و برنامه هاي جنبي را مي توان نام برد. گاهي در انتهاي رزومه از شما مي خواهند تعدادي از افراد را به عنوان معرّف نام ببريد. در اين صورت سعي كنيد اطلاعات تماس با اين افراد را به طور دقيق درج كنيد، تا در فرايند گزينش شما وقفه اي ايجاد نشود.

در نهايت توصيه مي كنيم رزومه تان را حتما با نامه اي مجزا همراه كنيد و ارائه دهيد. اين كار باعث تاثير بيشتر در جلب نظر موافق بررسي كنندگان مي شود. در این میان افرادی که تحصیلات بالاتری داشته باشند رزومه تحصیلی آنها قوی تر خواهد بود. برای مثال اگر فردی مدرک دکتری را در رزومه خود داشته باشد به مراتب شانس بیشتری برای استخدام دارد و لازمه داشتن این مدرک، مطالعه دقیق منابع کنکور دکتری و موفقیت در این آزمون مشکل و همچنین سربلندی در جلسه مصاحبه دکتری است که خود همین مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است. برای موفقیت در این مرحله نیز باید مواردی مانند چاپ کتاب مستخرج از پایان نامه را نیز در نظر داشته باشد.

نوشته: محمدحسن كشفی

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *