تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزیکشنبه , ۲۳ آبان ۱۴۰۰
نقش و اهميت مرور مطالب درسی در آخر هفته

چگونگی مرور مطالب درسی در آخر هر هفته

نقش و اهميت مرور مطالب درسی در آخر هفته

تمای داوطلبان ورود به مقطع دکتری، سعی و تلاش زیادی در مطالعه دروس و منابع کنکور دکتری دارند اما در این میان مشکلی به نام فراموشی مطالبی که برای آن وقت زیادی گاشته اند وجود دارد. فراموشي پديده طبيعي در ارتباط با مطالبي است كه ياد مي گيريم. هر چيزي را كه مي خوانيم و يا خاطر مي سپاريم با احتمال بالا و البته به تدريج فراموش خواهد شد. فراموشي هيچ ارتباطي با ميزان هوش يا ميزان تمركز در هنگام مطالعه ندارد. حتي باهوش ترين افراد هم مطالب خوانده شده را فراموش مي كنند. پس بايد بيشتر به دنبال راهكارهايي باشيم كه ميزان فراموشي را كاهش مي دهند يا زمان فراموشي را به تاخير مي اندازند. و يا حتي فراموشي را به صفر مي رسانند. معمولا اكثر داوطلب ها از فراموشي مطالب خوانده شده شكايت دارند. بهترين و اصلي ترين راهكار مقابله با فراموشي مرور مطالب درسی خوانده شده است که بهترین زمان برای آن آخر هر هفته است. البته ميزان تمركز و دقت در حين مطالعه مي تواند فراموشي را به تاخير بيندازد. ولي در نهايت مرور مطالب خوانده شده باعث مي شود كه ما مطالب درسي را فراموش نكنيم.

مرور يعني چه؟ و چه تفاوتي با تكرار دارد؟ تكرار راهي است براي يادگيري. وقتي مطلبي را مي خوانيم ممكن است در همان مرتبه اول آن را به خوبي درك نكنيم و ياد نگيريم. تكرار اين مطالب باعث يادگيري آنها خواهد شد. حال اگر درسي كه مي خوانيم به صورت متني باشد، تكرار و روخواني دوباره باعث يادگيري مي شود. و اگر درس محاسباتي و رياضي وار باشد، با حل تمرين و نمونه سئوال ياد گرفته مي شود. اما مرور يعني مراجعه و بازگشت به مطالبي كه قبلا خوانده شده و ياد گرفته شده است. مرور، بازخواني مطالب درسي برای جلوگيري از فراموشي است. بازده نهايي هر مطالعه اي را ميزان مرورهاي ما تعيين مي كند. مرور بيشتر و بهتر يعني مطالعه بهتر با بازده بيشتر.

مررو همچنين ابزاري است براي كسب تسلط. طبيعي است كه وقتي مطالبي را چندين بار مرور كنيم پس از مدتي بر آن مطالب چنان تسلطي پيدا خواهيم كرد كه در كوتاه ترين و سريع ترين زمان ممكن مي توانيم آن مطالب را به خاطر بياوريم. اين همان چيزي است كه ما به عنوان سرعت عمل در پاسخگويي مي شناسيم. و براي موفقفيت در كنكور به چنين سرعت عملي نياز داريم. پس اهميت مرور را اين طور مي توان توضيح داد كه مرور ابزاري است براي جلوگيري از فراموشي مطالب درسي و نيز افزايش سرعت در بازيابي مطالب درسي.

سئوالي كه هست اين است كه مرور چگونه و چه زماني بايد انجام شود؟ در پاسخ به اين سئوال بايد گفت زمان هاي مرور منطبق است بر منحني فراموشي مطالب. منحني فراموشي زمان هايي را كه بيشترين ميزان فراموشي اتفاق مي افتد نشان مي دهد. يكي از مهم ترين زمان هاي فراموشي يك هفته پس از مطالعه مطالب درسي است. كه ما در اين زمان بايد مرور هفتگي را انجام دهيم. براي مقابله با اين مرحله از فراموشي بهترين راهكار اين است كه در تمام برنامه هاي درسي در طول سال يك روز يا يك نصفه روز را در آخر هفته ها براي مرور هفتگي در نظر بگيريم. مرور هفتگي يعني در اين روز يا نصفه روز هيچ مطلب جديدي خوانده نشود و داوطلب تمام مطالبي را كه در طول هفته خوانده را مرور كند. مرور آخر هفته مي تواند به صورت بازخواني و چشم خواني مطالب باشد. و يا اين كه از مجموعه اي تستي به صورت تركيبي از همه درس ها استفاده شود. با توجه به حجم بالاي مطالب هفته و نيز اهميت تست زني توصيه مي شود مرورهاي آخر هفته بيشتر به صورت تستي انجام شود.

چيزي كه در مورد مرور آخر هفته بايد گفته شود اين است كه داوطلب در هر هفته صرفا مطالب درسی همان هفته را مرور مي كند. و مطالب هفته هاي قبل در برنامه آزمون هاي آزمايشي مرور خواهند شد. اگر در زماني مطالعه مي كنيد كه هنوز آزمون هاي آزمايشي شروع نشده است، بهتر است علاوه بر مرورهاي هفتگي دو يا سه روز در آخر هر ماه را به مرور ماهانه مطالب درسي اختصاص دهيد. گاهي داوطلب ها تصور مي كنند مرور مطالب وقت مطالعه را مي گيرد. و ممكن است در نهايت خواندن مطالب كامل نشود. كه در اين مورد بايد گفت مرورهاي آخر هفته حتي اگر يك روز كامل را به خود اختصاص دهند چون باعث افزايش بازده مطالعه و تسلط بيشتر بر مطالب درسي مي شوند پس عملا مفيدتر از خواندن مطالب جديد و پيشروي در درس هاست.

نويسنده: محمدحسن كشفی

همه مواردی که گفته شد برای قبولی در آزمون دکتری است اما مسئله مهمتری که پس از کسب رتبه قبولی باید به آن توجه ویژه داشته باشید دعوت به جلسه مصاحبه دکتری است که برای پیروز شدن در این مرحله نکات زیادی را باید رعایت کنید که یکی از آنها اقدام به چاپ کتاب مستخرج از پایان نامه است که بسیار امتیاز آور محسوب می شود. مشاوران و متخصصان ما در دکترا تست آماده برای مشاوره به شما دوستان عزیز هستند.

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *