تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزیکشنبه , ۲۳ آبان ۱۴۰۰
آشنایی با شرایط و زمان انتخاب رشته دکتری

مواردی که باید درباره انتخاب رشته دکتری بدانید

روش هایی برای انتخاب رشته مقطع دکتری

انتخاب رشته در هر مقطع تحصیلی یکی از مسائلی است که دانشجویان با آن مواجه هستند. این موضوع برای داوطلبان ورود به دوره دکتری شاید به نظر ساده تر بیاید به دلیل اینکه تا رسیدن به این مرحله چندین بار در چنین شرایطی قرار گرفته اند. با تمامی این اوصاف با توجه به حساسیت و اهمیت بسیاری زیادی که این مقطع تحصیلی دارد توصیه می شود تمامی داوطلبان این موضوع را مهم تلقی کرده و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داده تا بتوانند نتیجه عالی بگیرند و این امر نیز مانند مطالعه منابع کنکور دکتری برای آمادگی برای آزمون دکتری، نیاز به یک مشاوره با متخصصان در این زمینه دارد که مشاوران ما در دکترا تست میتوانند بهترین راه ها را به شما دانشجویان محترم نشان دهند.

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.

 آشنایی با زمان و شرایط انتخاب رشته مقطع دکتری

یکی از سوال های مهمی که برای تمامی داوطلبان دوره دکتری در زمینه انتخاب رشته به وجود می آید زمان و شرایط انتخاب رشته دکتری است و اینکه چه افرادی مجاز به انتخاب رشته دکتری هستند؟ در این مورد باید اول از همه بدانید که فقط آن دسته از افرادی که در آزمون دکتری شرکت کرده و برای آنها کارنامه صادر شده است، اجازه انتخاب رشته دکتری را دارند. این دسته از افراد می توانند در اردیبهشت ماه اقدام به انتخاب رشته کنند. لازم به ذکر است این شرایط برای داوطلبان انتخاب رشته دکتری سراسری صدق می کند و از شرایط اصلی داوطلبان انتخاب رشته دکتری آزاد در برای انجام انتخاب رشته ، شرکت در آزمون دکتری و صدور کارنامه برای آنها خواهد بود.

انتخاب رشته مقطع دکتری

چگونگی انتخاب رشته 

۱- اولین کاری که برای انتخاب رشته باید انجام شود این است که هر داوطلب باید برای اطلاع از اینکه در چه دوره هایی مجاز به انتخاب رشته است، کارنامه خود را به دقت مطالعه کند. زیرا این امکان وجود دارد هر داوطلبی در دوره های روزانه و بورس خارج از کشور و یا دوره های غیر روزانه مانند دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد ، دانشگاه غیرانتفاعی ، و پردیس های خودگردان مجاز شده باشند و یا اینکه این امکان نیز وجود دارد که یک داوطلب هم در دوره روزانه و هم غیر روزانه مجاز باشد و یا اینکه یکی از این دو را مجاز باشد.

۲- در مرحله دوم پس از مطالعه کارنامه که مجاز در هر یک از دوره های روزانه و غیر روزانه هستید، این امکان فراهم شده تا ۵۰ رشته را از دفترچه انتخاب رشته دکتری را در فرم انتخاب رشته ثبت کنید که البته نوشتن این رشته ها باید بر اساس رشته مورد علاقه هر یک از داوطلبان باید باشد.

۳-پس از تکمیل فرم انتخاب رشته، برای هر یک از افراد کد ۱۵ رقمی ارسال می شود که داوطلب باید از آن تا زمان اطلاعیه سازمان سنجش در جهت اعلام حد نصاب پذیرش دانشگاه ها در تمامی رشته ها، به دقت نگهداری کند.

۴-در اعلام نتایج مرحله ی دوم با توجه به لیست انتخاب رشته ها و تراز آزمون داوطلب (از حد نصاب قبولی بالاتر باشد) پذیرش انجام می شود و دانشگاه ها داوطلبان را در زمانی که خود دانشگاه مشخص می کند به مصاحبه دکتری و آزمون (احتمالی ) دعوت می نمایند.

۵-نکته قابل توجهی که در این مرحله وجود دارد این است که اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته از طریق سایت سازمان سنجش طبق روال هر ساله انجام نمی پذیرد و هر یک از دانشگاه های اخبار قبولی دانشجویان را از طریق تماس تلفنی به اطلاع دانشجویان می رسانند.

معرفی نکاتی مهم

این تصور اشتباه در میان برخی دانشجویان وجود دارد که صرفا با کسب رتبه تک رقمی در آزمون کتبی دکتری میتوانند مجوز تحصیل در دانشگاه هایی مانند صنعتی شریف و یا دانشگاه تهران را داشته باشند . در صورتی که داشتن رتبه تک رقمی هیچ ضمانتی در این قضیه نمیتواند داشته باشد. در نتیجه فقط با اکتفا به این قضیه اقدام به انتخاب رشته نکنید و انتخاب خود را بدون در نظر گرفتن آن انجام دهید.

با توجه به اینکه شناخت استادان و نظر مثبت آنها در مورد شخص شما در ارزیابی شما در دانشگاه های دکتری برای انتخاب رشته اهمیت زیادی دارد سعی کنید تا به دانشگاه های دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود توجه زیادی داشته باشید و سعی کنید نظر اساتید و دانشگاه را نسبت به خود جلب کنید.

همانطور که میدانید تعدادی از دانشجویان در این مقطع تحصیلی اقدام به تغییر رشته و یا گرایش می کنند بهتر است بدانید که اساتید در مصاحبه دکتری علت این تغییر را جویا خواهند شد. در نتیجه توجه داشته باشید رشته انتخابی شما به گرایش های قبلی تان مرتبط باشد و یا در صورت تغییر رشته، با جواب های قانع کننده و منطقی و همچنین با داشتن یک پشتوانه علمی، بتوانید نظر مصاحبه کنندگان را نسبت به این کار خود جلب کنید. به یاد داشته باشید در جلسه مصاحبه دکتری اگر کار های تبدیل پایان نامه به کتاب خود را انجام داده و اقدام به چاپ کتاب خود نیز کرده باشید، این امر یک نقطه مثبت در رزومه شما محسوب می شود.

نکته قابل توجه برای آن دسته از داوطلبانی که سهمیه مربی به آنها تعلق می گیرد : با توجه به این که هزینه مربوط به تحصیل شما توسط موسسه پرداخت می شود پس از اهمیت انتخاب های پژوهش محور دانشگاه ها غافل نشوید زیرا داوطلبانی که سهمیه آزاد دارند غالبا انتخاب هایی به این صورت در اولویت نخواهند داشت.بنابراین از این فرصت به بهترین شکل استفاده کنید و سعی کنید حدالامکان از از انتخاب کدهای پژوهشکده ها پرهیز کنید زیرا آنها خواستار نیروهای تمام وقت می باشند.

با توجه به اینکه در برخی مواقع کد بعضی از رشته ها حذف و یا اضافه می شود و این امکان وجود دارد که کد رشته ها تغییر کند در نتیجه پیشنهاد می شود سعی کنید اصلاحات دفترچه انتخاب رشته را حتما مورد مطالعه قرار دهید.

لازم به ذکر است با توجه به ظرفیت های محدود دانشگاه ها برای پذیرش دانشجوی دکتری، اگر در آزمون کتبی دکتری رتبه خوبی به دست نیاورده باشید اما در عوض رزومه آموزشی و پژوهشی عالی داشته باشید، این امکان برای شما وجود دارد که در ارزیابی دانشگاه و مصاحبه دکتری ثبت نام کنید.

یکی از با اهمیت ترین مراحل پس از انتخاب رشته برای ورود به مقطع دکتری، مصاحبه دکتری است. در نتیجه باید خود را برای این جلسه مهم آماده کنید به این طریق که هدف خود را از انتخاب رشته مورد نظر و یا دلیل محکم و قانع کننده ای برای تغییر رشته خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *