تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزیکشنبه , ۲۳ آبان ۱۴۰۰
آشنایی با رشته دندان پزشکی و بازارکار و فرصت های شغلی آن

رشته دندانپزشکی آشنایی با بازارکار و فرصت های شغلی

معرفی رشته دندانپزشکی و بازارکار این رشته در مقاطع بالا

همانطور که میدانید رشته های پزشکی در میان دانش آموزان بسیار محبوب هستند که رشته دندانپزشکی یکی از پرطرفدار ترین آنهاست. در این مقاله میخواهیم به معرفی کامل این رشته و آشنایی با نکات مثبت و منفی آن بپردازیم و چگونگی بازارکار آن را بررسی کنیم. علاقمندان به این رشته میتوانند با مطالعه این مطلب بسیار راحت تر انتخاب رشته خود را انجام دهند.

نخست باید بدانید که وظیفه یک دندانپزشک پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان است. در گذشته تصور عموم بر این بود که کار دندانساز با دندانپزشک یکی است در حالی که رشته دندانسازی جزئی از رشته های دندان پزشکی است. رشته دندانسازی یا همان پروتزهای دندانی نيز در مقطع كاردانی ارائه می شود. روش تحصیل دانشجویان در طول زمان این رشته به این گونه است که نخست با اصول ساخت انواع دندان های مصنوعی آشنا می شوند و در مطب ها و کلینیک های دندان پزشکی به عنوان دستیار کار میکنند. یک فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی علاوه بر داشتن مهارت بالا، فن و تکنیک مورد نیاز برای درمان بیماری های دهان و دندان، باید علم لازم برای این کار را داشته باشد و بر دروس دوره تحصیل تسلط داشته باشد، اگر غیر این باشد تفاوتی با یک دندان ساز ندارد زیرا تنها مهراتی که آموخته است کار عملی روی دندان هاست و از فنون و علوم پزشکی بهره ای ندارد.با مرور زمان و با پیشرفت علم، در رشته دندانپزشکی علاوه بر درمان بیماری های دهان و دندان به مواردی همچون حفظ زیبایی از طریق اقدامات ترمیمی و ارتودنسی نیز پرداخته شد.

لیست دروس رشته دندانپزشکی و طول دوره تحصیل

حداقل زمانی که برای تحصیل در این رشته در نظر گرفته شده است ۶ سال تحصیلی است که به طور معمول به دو دوره تقسیم می شود. دوره اول که دروس تئوری هستند و به علوم پایه اختصاص دارد که ۲ سال زمان میبرد و دوره دوم که به دروس تخصصی و همراه با کارآموزی اختصاص دارد ۴ سال زمان می برد. در دوره علوم پایه دانشجو ۲ سال به یادگیری دروس بیوشیمی، فیزیولوژی‌ نظری‌، فیزیولوژی‌ عملی‌، آناتومی، آمار پزشکی‌ و دندانپزشکی‌ و روش‌ تحقیق‌،  بهداشت‌ عمومی‌، بافت‌ شناسی، ژنتیک انسانی‌، میکروب‌ شناسی و ایمونولوژی می پردازد و پس از این ۲ سال در صورت قبولی در آزمون علوم پایه به دوره بعدی راه می یابد. در دوره تخصصی دروسی مانند آسیب‌شناسی فک و دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، پروتزهای ثابت و اکلوژن، پروتزهای متحرک و فک و صورت ، پریودنتولوژی، ترمیمی و مواد دندانی، بیماری‌های دهان و دندان، جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشکی کودکان و رادیولوژی دهان و فک و صورت تدریس می شود. مهمترین و موثرترین بخش در این دوره برای دانشجویان، دوره کارآموزی است که به صورت عملی واز نزدیک با بیماران و دهان و دندان آنها در ارتباط مستقیم هستند و البته با نظارت اساتید در پایان دوره مانند یک دندانپزشک عمومی توانایی آن را دارند تا به تشخیص و درمان انواع بیماری های دهان و دندان بپردازند.

 معرفی و آشنایی با بازارکار ، درآمد و موقعیت شغلی 

دانشجویان علاقه مند به دندانپزشکی باید به این نکته توجه داشته باشند که در سال های اخیر تعداد دانشکده های این رشته، رو به رشد بوده و فارغ التحصیلان این رشته بسیار زیاد هستند و از طرفی نیز دانش آموختگان خارج از کشور نیز با در دست داشتن مدرک باز میگردند در نتیجه شانس بسیار کمی برای داشتن مطب در شهر های بزرگ در سال های آینده برای آنها وجود دارد. طبق گزارش انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران بیکاری در رشته دندانپزشکی ۳۰ درصد است، یعنی از هر ۱۰ نفری که مدرک دکتری رشته دندانپزشکی دارند، ۳ نفر از آنها بیکار می باشند. مطمئنا با پيشرفت بهداشت دهان و دندان، فرصت های شغلی یک دندانپزشک عمومی كاهش پيدا كرده است و البته افزايش تعداد دندانپزشكان جوان بيكار تنها مشكل ايران نيست چون طبق بررسی ها و پيش بينی های جوامع علمی خارج از كشور، در سال ۲۰۳۰ میلادی بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه ای خوب خواهد بود كه دندانپزشکی عمومی به بخشی از پزشکی عمومی بخواهد گشت و رشته دندانپزشکی تنها جنبه تخصصی پيدا می كند. یکی از مهمترین مواردی که در بازارکار و درآمد یک دندانپزشک بسیار موثر است این است که این فرد توانایی انجام کار های ظریف دندانپزشکی را به صورت ماهرانه داشته باشد و از طرفی بتواند رابطه خوبی با بیمار برقرار کند و به طور کلی ایندو مورد رابطه مستقیم با درآمد او دارد پس بهتر است در این راستا تلاش خود را بیشتر کند تا راه موفقیت خود را هموار تر کند.

چگونگی امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر 

دانشجویان فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی که در یک رشته خاص به ادامه تحصیل پرداخته باشند، در کنار اسم او حتما یک عنوان متخصص ذکر خواهد شد. تخصص های دندانپزشکی به شرح زیر هستند:

رشته ارتودنتیکس (متخصص ارتودنسی): به طور کلی وظایف یک متخصص ارتودنسی تصحیح روابط نامناسب فکی و دندانی، تنظیم و تصحیح روابط بین دندانها و استخوانهای سر و صورت و به طور کلی ناهنجاری های دندانی و فک و صورت است که طول دوره گرفتن تخصص حداقل سه سال تحصیلی است. به طور معمول بالاترین رتبه های کنکوری به این رشته وارد شده و تحصیل می کنند. 

رشته پاتولوژی فک و دهان و صورت (آسیب شناسی): توانایی متخصصان این رشته دندانپزشکی بررسی نمونه های برداشته شده از ضایعات دهان، فک و صورت از لحاظ تشخیص انواع بدخیمی، سرطان و سایر ناهنجاری های بافتی می باشد.

رشته اندودنتیکس (تخصص درمان ریشه دندان): تشخیص و درمان های پیچیده ریشه و یا جراحی های که از عهده دندانپزشکی های معمولی بر نمی آید، از وظایف متخصصین این رشته دندانپزشکی است.

رشته پریودنتیکس (تخصص بیماریهای لثه و بافتهای نگه دارنده دندان): این افراد در تشخیص بیماری های لثه، گذاشتن ایمپلنت، عملکرد و زیبایی ساختار لثه تخصص پیدا می کنند.

رشته دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی: گاهی پیش آمده برخی از دندان ها به صورت طبیعی نامرتب هستند که نیاز به ترمیم و بازسازی دارند که تامین زیبایی ظاهری این مدل از دندان ها بخشی از وظایف متخصصین این رشته می باشد.

از دیگر شاخه های تخصصی دندانپزشکی میتوان به جراحی فک و دهان و صورت، رشته دندانپزشکی کودکان و تخصص پروتزهای دندانی اشاره کرد.

آشنایی با نکاتی مثبت در حوزه این رشته 
  • اجباری نبودن شیفت های سخت شبانه 
  • سهولت در گرفتن مدرک دکتری نسبت به پزشکی و دارو سازی
  • داشتن درآمد قابل توجه حتی با مدرک عمومی دکتری
آشنایی با نکاتی منفی در حوزه این رشته 
  • به دلیل ثابت ماندن حالت های بدنی طولانی مدت احتمال درد های عضلانی بیشتر می شود.
  • به دلایلی نظیر عدن استفاده از موارد بهداشتی خطر ابتلا به بیماری های عفونی و واگیردار وجود دارد.
  • خطر ابتلا به خون آلوده نیز وجود دارد.
  • کم بودن فرصت های شغلی در شهر های بزرگ.

با توجه به موارد بالا افراد علاقه مند به این رشته برای قبولی در آزمون دکتری این رشته باید سعی و تلاش بسیار زیادی را از خود داشته باشند و به مطالعه بهترین منابع کنکور دکتری بپردازند و برای مصاحبه دکتری آمادگی کامل داشته باشند که همانطور که میدانید یکی از شروط موفقیت در این جلسه پیگیر بودن در حوزه تبدیل پایان نامه به کتاب و همچنین اقدام به چاپ کتاب است که تمام این کار ها نیاز به مشورت با متخصصان در این زمینه دارد.مشاوران ما در دکترا تست در این زمینه ها آماده خدمات رسانی به شما علاقه مندان به ادامه تحصیل هستند.

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *