تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزیکشنبه , ۲۳ آبان ۱۴۰۰
شرایط پرداخت و باز پرداخت وام دانشجویی دوره دکتری

آشنایی با شرایط تخصیص وام دانشجویی دوره دکتری

وام دانشجویی مختص مقطع دکتری

داوطلبان برای ورود به دوره دکتری تمامی تلاش خود را می کنند و برای کسب بالاترین رتبه قبولی در آزمون بهترین منابع کنکور دکتری را مطالعه میکنند و برای آمادگی در مصاحبه دکتری تمای سعی و تلاش خود را کرده و اقدام به چاپ کتاب مستخرج از پایان نامه می کنند. اما گاهی برخی از این دانشجویان از هزینه های بالای این مقطع اطلاعات زیادی ندارند و از طرفی به دلیل اینکه تحصیل در مقطع دکتری به صورت تمام وقت می باشد و به ندرت دانشجویان می توانند در جایی مشغول به کار شود به همین علت وزارت علوم با حمایت صندوق رفاه دانشجویی به دانشجویان این مقطع وام ها و تسهیلات مختلفی می دهد که در دوره های مختلف تحصیلی روزانه یا شهریه پرداز متفاوت است. در حقیقت وام ویژه دکتری به دانشجویانی تعلق میگیرد که در دوره روزانه مشغول به تحصیل هستند.

شرایط وام دانشجویی دکتری

در اواسط سال ۹۳ بخش نامه ای به عنوان وام دانشجویی دکتری برای دانش آموختگان دوره دکتری به دانشگاه های دولتی، که بر اساس مصوبه وزارت علوم ، منحصرا به دانشجویان دکتری تخصصی روزانه تعلق میگیرد. نکته مهمی که وجود دارد این است که افرادی که مشمول این قانون می شوند فقط یکبار و در یک رشته می توانند از آن استفاده کنند. وام ویژه دانشجویان دکتری با توجه به ضرورت حمایت از دانشجوهای دکتری ، کاهش دغدغه دانشجویان ، ارتقای بهره ‌وری ، بالا بردن سطح کیفی تحصیل ، بهره‌ برداری بهتر از ظرفیت علمی نسل جوان و افزایش انگیزه در جامعه دانشجویی در نظر گرفته شده است. روند دریافت وام به این صورت است که لیستی از متقاضیان وام که تایید شده اند تهیه می شود و این لیست در سال ۳ بار و هر ۳ماه یکبار از سمت هر دانشگاه به صندوق رفاه فرستاده می شود و رتبه بندی دانشجویان بر اساس امتیازات کسب شده انجام می شود و در پایان این امتیازات مبنایی می شود برای انتخاب دانشجویانی که واجد شرایط دریافت وام هستند. در ادامه این مطلب به بررسی چگونگی دریافت وام ویژه دکتری و همچنین مبلغ و نحوه بازپرداخت و مدارک لازم آن پرداخته ایم برای اطلاع از شرایط آن با ما همراه باشید.

 شرایط دریافت و توقف وام ویژه دوره دکتری

این وام نیز مانند دیگر وام ها به افراد واجد شرایطی که در دوره روزانه دکتری تخصصی ناپیوسته روزانه در حال تحصیل هستند تعلق می گیرد. شرح این شرایط عبارتند از:

 • افرادی که دارای تمامی شرایط دریافت وام دانشجویی در داخل کشور باشند.
 • افرادی که دانشجوی تمام وقت دوره روزانه باشد.
 • افرادی که درخواست وام دانشجویی میدهند نباید شاغل باشند.
 • متقاضیانی که مشمول گرفتن وام می شوند در یک رشته و فقط در یک دوره تحصیل می توانند از آن استفاده کنند.

نکته ۱ : طبق دستور العمل وام ویژه دکتری دانشجویان شاغل ، بورس و دریافت‌ کنندگان پژوهانه و یا افرادی که بدهی معوقه به صندوق رفاه دارند ، دانشجویان نوبت دوم ، بورسیه ، انتقالی و نیز دانشجویان پردیس‌ های بین ‌المللی و مربیان ، مستمری ‌بگیران تمامی دستگاه‌ ها و سازمان‌ ها خصوصی و یا دولتی فاقد شرایط دریافت وام ویژه دکتری هستند. و اما لیست افرادی که این وام به آنها تعلق نمی گیرد عبارتند از دانشجویانی که تحت پوشش نهادهایی نظیر بنیاد ملی نخبگان ، صندوق حمایت از پژوهشگران ، دانشجویانی که مشروط باشند و دانشجویان پاره‌ وقت شاغل به تحصیل در دانشگاه ‌ها هستند.

نکته ۲ : لازم به ذکر است زمانی که دانشجو بخواهد از تحصیل انصراف دهد و یا اینکه استاد راهنمای مربوطه تشخیص دهد که دانشجو در ادامه راه دارای ضعف علمی شده و یا عدم پیشرفت مناسب او را گزارش کند و یا به هر دلیلی وضعیت تحصیل دانشجو در شرایط خاتمه ناتمام قرار بگیرد، ادامه اعطای وام متوقف خواهد شد.

 مدارک مورد نیاز برای دریافت وام

داوطلبان دریافت وام دانشجویی ویژه دکتری علاوه بر مدارک شخصی مورد نیاز برای هر وام، مدارکی نیز مورد نیاز است که باید تهیه فرمایند که عبارتند از: 

 • یک سند تعهد محضری 
 • اقدام به تکمیل فرم مشخصات فردی تقاضای وام ویژه دکتری
 • تکمیل و تائید فرم وام ویژه دکتری مخصوص داوطلبانی که تمامی شرایط لازم برای دریافت وام ویژه دکتری را دارند .
 • تهیه یک صورت جلسه پژوهشی برای دانشجویانی که موضوع رساله آن ها دارای شرایط زیر باشد :
 • موضوع این رساله کاربردی و تقاضا محور باشد .
 • رساله مورد تایید موسسه متقاضی باشد .

لازم به ذکر است که ملاک تایید شدن موارد ذکر شده، تایید شدن از سمت برای پژوهشی دانشگاه محل تحصیل هر کدام از دانشجویان است.

 

 چگونگی دریافت و همچنین بازپرداخت وام

برای دریافت وام یک سری فرآیند اجرایی باید طی شود تا دانشجویان بتوانند از تسهیلات مورد نظر استفاده کنند این فرآیند عبارتند از :

 1. اقدام تکمیل فرم درخواست وام و ثبت نام در سامانه وام دانشجویی دانشگاه 
 2. بررسی و تائید درخواست متقاضیان توسط صندوق و ارائه لیست متقاضیان معرفی شده با امضا و مهر صندوق به امور اعتباری و سرمایه گذاری برای هر دوره

نکته: لیست متقاضیان واجد شرایط به صورت سیستمی از طریق ایجاد سامانه آنلاین صندوق به صورت روزانه پس از تائید دانشگاه و صندوق برای شعب بانک قابل رویت خواهد شد .

 •  مراجعه دانشجو به شعب مربوطه و ارائه مدارک مورد نیاز
 • بررسی سامانه صندوق توسط شعبه به منظور اطمینان از ثبت نام دانشجو و اخذ پرینت ثبت نام .
 • افتتاح حساب و اخذ استعلامات مربوطه از متقاضی
 • تشکیل پرونده و اخذ کلیه مدارک و تضمینات طبق ضوابط و مقررات جاری بانک .
 • کنترل مجدد سامانه صندوق به منظور اطمینان از عدم حذف متقاضی از لیست صندوق توسط شعبه قبل از هر مرحله پرداخت .
 • تکمیل وضعیت پرداخت در سامانه صندوق .

 

نحوه بازپرداخت وام

دانشجویانی که از این وام بهره مند شده اند لازم است که بر طبق وضعیت تحصیلی و بر اساس نحوه بازپرداخت وام دانشجویی دکتری نسبت به بازپرداخت وام تسویه آن اقدام نمایند.

نکته ۱ : کارمزدی که برای این وام در نظر گرفته شده ۴ درصد است و اولین قسط برای دانشجویانی که خدمت نظام وظیفه خود را به پایان رسانده یا معاف شده اند ، ۹ ماه و مشمولین خدمت نظام وظیفه ۹ ماه پس از پایان خدمت است. این وام نیز مانند وام های دیگر در صورتی که دیرکرد داشته باشد شامل جریمه خواهد بود.

نکته ۲ : مدت زمان بازپرداخت این وام ۶۰ ماهه بوده و بر اساس مبلغ کل وام های دریافتی محاسبه می شود.دانشگاه‌ ها و مراکز آموزش عالی موظفند به محض ترک یا فراغت از تحصیل دانشجو ، قبل از صدور هرگونه معرفی‌ نامه ، فهرست اسامی آنان را به منظور تعیین وضعیت بازپرداخت دیون به صندوق رفاه دانشجویان ارسال کنند .

نکته ۳: اگر در میان دانشجویان که مشمول این وام افرادی باشند که از اعزام به خدمت نظام وظیفه دوری کرده و یا دارای تاخیر غیرقانونی در اعزام هستند ، موظفند حداکثر ظرف ۹ ماه پس از فراغت از تحصیل نسبت به تعیین تکلیف بدهی خود اقدام کنند، در غیر این صورت باید جریمه دیرکرد صندوق را بپردازند.

نکته ۴ : دانشگاه موظف است پس از صدور دفترچه اقساط دانش‌ آموختگان نسبت به ارائه گواهی موقت اقدام کنند . دانشگاه موظف است تا تسویه حساب کامل دانش‌ آموختگان بهره‌ مند از وام صندوق رفاه دانشجویان ، از تحویل دانشنامه تحصیلی خودداری کند .

نکته ۵: دانشجویان باید برای دریافت ریز نمرات و مدارک خود همچنین تحویل ریز نمرات و مدارک به دانشجوی استفاده‌ کننده از این تسهیلات منوط به ارائه تسویه حساب از صندوق رفاه دانشجویان خواهد بود . میزان بدهی دانشجو بابت وام فوق با سایر بدهی‌ ها جمع و یکجا دفترچه اقساط صادر می‌ شود .

نکته ۶ : زمانی که دانشجویی در مقاطع قبل نتوانسته باشد بدهی وام خود را پرداخت کند، دفترچه قسط او با مبلغ قبلی محاسبه شده و به بدهی او با توجه به دستورالعمل بازپرداخت وام دانشجویی افزوده خواهد شد.

نکته ۷ : در صورتی که بازپرداخت اقساط وام به تاخیر بیوفتاد، اقساط عقب افتاده به اصل وام اضافه خواهد شد وهمچین این تاخیر پرداخت شامل جریمه ۱۲ درصدی خواهد شد که به قسط معوق اضافه می شود.

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.

یک نظر

 1. AffiliateLabz پاسخ

  Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *