تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزیکشنبه , ۲۳ آبان ۱۴۰۰
آشنایی با رشته و گرایش های دکتری مهندسی کامپیوتر

معرفی رشته دکتری مهندسی کامپیوتر و گرایش های آن

بررسی رشته مهندسی کامپیوتر در دوره دکتری

برخی از فارغ التحصیلان مهندسی کامپیوتر کارشناسی ارشد که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارند، اکثرا همین رشته را ادامه میدهند و برای قبولی در آزمون دکتری به سراغ مطالعه منابع کنکور دکتری رشته مهندسی کامپیوتر می روند و با یک برنامه ریزی درسی مناسب سعی در قبولی در این آزمون بزرگ دارند و پس از آن باید به فکر قبولی در مصاحبه دکتری برای ورود به دانشگاه های دکتری باشند که اگر توانسته باشند برای چاپ کتاب مستخرج از پایان نامه نیز اقدام کنند، خیالشان کمی آسوده تر خواهد بود. اما دوره دکتری این رشته کمی متفاوت با دوره ارشد است که شامل فعالیت های آموزشی و پژوهشی است که دانشجویان با روش های علمی و فنی طرح، اجرا و نگهداری پروژه ها آشنا می شوند. انتظاری که از دارندگان مدرک دکتری مهندسی کامپیوتر می رود این است که توانایی انتخاب بهترین گزینه موجود، جهت طراحی، ساخت، اجرا و حفظ امنیت و خصوصی ماندن اطلاعات را انتخاب و زیرساخت ها و پروژه های مورد نیاز ایران را داشته باشند که در بهترین کیفیت جهانی طراحی و هدایت کند

اگر بخواهبم اصلی ترین محور فعالیت دانشجویان این رشته را بررسی کنیم باید به تناسب موضوع، تحقیق نظری، تجربی و یا ترکیبی از این دو است اشاره کنیم. آموزش در این دوره، برای رفع کاستی های اطلاعاتی دانشجویان و هموار کردن راه رسیدن به اهداف تحقیق است.دوره دکتری مهندسی کامپیوتر کلیه ی زمینه های مرتبط با مهندسی کامپیوتر و زمینه های بین رشته ای مربوطه را در برمیگیرد. مدرک خروجی، دکتری مهندسی کامپیوتر است ولی آزمون های ورودی آن بنا بر مقررات سازگار با مواد درسی گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر برگزار می شود.

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.

 

معرفی گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر در دوره دکتری

با توجه به گستردگی و جهانی بودن رشته کامپیوتر و نیازی که همه جوامع به این رشته دارند، این رشته دارای گرایش های بسیار زیاد و کاربردی است که در اینجا میخواهیم به شرح کوتاهی از هر کدام از این گرایش ها برای آشنایی بیشتر شما عزیزان بپردازیم که عبارتند از :

گرایش نرم افزار و الگوریتم

فعالیت های آموزشی و پژوهشی مربوط به دانشجوهای گرایش نرم افزار عبارتند از زمینه های سیستم های عامل پیشرفته، بانک های اطلاعاتی، برنامه ‌نویسی پیشرفته و تحت  WEB، الگوریتم ‌های پردازش موازی و … و در گرایش الگوریتم، دانشجو به صورت تئوری و عملی با طراحی الگوریتم های قدرتمندتر و بهینه تری آشنا می شود.

گرایش معماری سیستم های کامپیوتری

فعالیت های آموزشی و پژوهشی مربوط به دانشجوهای این گرایش عبارتند از زمینه معماری‌های پیشرفته کامپیوتر و ابر رایانه‌ها شبکه‌های کامپیوتری گسترده، پردازش تصویر و طراحی سیستم‌های تحمل‌پذیر خطا و … 

گرایش هوش مصنوعی

در این گرایش که سخت ترین گرایش رشته کامپیوتر است تلاش بر این است که سیستم هایی را تولید کنند توانایی فکر کردن، یادگیری و قدرت تصمیم گیری به مانند انسان ها را داشته باشند. در این رشته تکنیک های مختلفی جهت دستیابی به چنین سیستم هایی تدریس می شود.

گرایش شبکه و رایانش

این گرایش در سر تا سر دنیا زیر رشته ای از گرایش مهندسی کامپیوتر و مخابرات تلقی می‌شود و از لحاظ کاربردی پیشینه طولانی تری نسبت به دیگر گرایش‌های مهندسی کامپیوتر دارد.

آشنایی با نقش و قدرت توانایی فارغ التحصیلان

تمامی افرادی که دارای مدرک دکتری رشته مهندسی کامپیوتر در گرایشهای مختلف آن را دارند باید توانایی خود را در حین طرح و اجرای یک پروژه مهندسی کامپیوتر، راه حل مناسب، بهینه و قابل قبولی را بر اساس آخرین یافته های علمی، اجرایی و آموخته های دوران تحصیل خود، در سطح جامعه حرفه ای نشان دهند. از دیگر نمونه فعالیت های متخصصین این رشته طراحی، به روز رسانی، بهینه سازی، امنیت و نوآوری پیوسته با تامین قابلیت رقابت پذیری بین المللی در سیستم های کامپیوتری، شبکه ای و هوشمند سخت افزاری و نرم افزاری، است . این سیستم های کامپیوتری، شبکه ای و هوشمند در کلیه صنایع و کارخانجات و زیر ساخت های محاسباتی و ارتباطی قراردارند.

موقعیت های شغلی و چگونگی بازار کار و هدف کلی

یکی از اولین و مهمترین مشاغلی که فارغ التحصیلان رشته دکتری مهندسی کامپیوتر، پس از دریافت مدرک خود به آن میپردازند تدریس در دانشگاه ها و تربیت مهندسین کامپیوتر توانمند در دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی است. همچنین توانایی آن را دارند که در فرآیندهای پژوهشی و صنعتی مورد نیاز جامعه به فعالیت بپردازند.

اگر بخواهیم هدف کلی این رشته را بازگو کنیم باید بدانید که ایجاد دوره دکتری،مهندسی کامپیوتر، نوآوری در زمینه های علمی و تحقیقی و دستیابی به جدیدترین مبانی علمی، تحقیقاتی و فناوری است. دانشجویان در این دوره می توانند با روش های پیشرفته تحقیق و تسلط بر آثار علمی مهم در یک زمینه خاص از مهندسی کامپیوتر آشنا شوند و گام مهمی در کمک به پیشرفت و گسترش مرزهای دانش بردارند. همچنین باید توانایی تعلیم، تحقیق، برنامه ریزی، طراحی، اجرا، هدایت، نظارت و ارزیابی، تجزیه و تحلیل و حل مسائل و مشکلات علمی پیچیده جامعه و جهان را در یکی از زمینه های مهندسی کامپیوتر داشته باشند.

معرفی رشته های مجاز برای شرکت در آزمون دکتری 

لازم به ذکر است که برای دروس جبرانی این رشته محدودیت وجود دارد که محدود به دو درس است در نتیجه برای شرکت در آزمون دکتری رشته مهندسی کامپیوتر بر اساس گرایش های این رشته تعیین شده است که عبارتند از :

۱- معماری سیستم های کامپیوتری

ورودی های مجاز از کلیه گرایش های رشته های مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق.

۲- نرم افزار

ورودی های مجاز از کلیه گرایش های رشته های مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر ریاضی و مهندسی برق.

۳- شبکه های کامپیوتری

ورودی های مجاز از کلیه گرایش های رشته های مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق.

۴- رایانش امن

ورودی های مجاز از کلیه گرایش های رشته های مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر، ریاضی و مهندسی برق.

۵-هوش مصنوعی و رباتیکز

ورودی های مجاز از کلیه گرایش های رشته های مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر، ریاضی، مهندسی پزشکی و مهندسی برق.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *