تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزیکشنبه , ۲۳ آبان ۱۴۰۰
نگارش رساله بهترین منابع آزمون دکتری

نکاتی برای نگارش رساله دکتری

نگاهی به نکاتی درباره نحوه نگارش رساله دکتری و انتخاب نشریه برای انتشار مقاله

 

یکی از شرایط الزامی برای دانشجویان مقطع دکتری، انتشار حداقل یک مقاله که نویسنده اصلی آن، شخص دانشجوی دکتری باشد، است. در مقاله مذکور نام دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل بوده است باید به عنوان مؤسسه اصلی درج شود. در صورتی¬که دانشجو و استادان راهنما (اعضاء هیأت علمی دانشگاه) نام دانشگاه یا مؤسسه دیگری را در جایگاه دوم و نه به عنوان نهاد علمی اصلی برای خود قید کنند، هیچ امتیازی به مقاله تعلق نخواهد گرفت. ضمناً، چاپ مقاله در هر مجله‌ای قابل قبول نخواهد بود و به همین دلیل لازم است دانشجویان دکتری رشته‌های مختلف شناخت کافی از نشریه‌های معتبر رشته تخصصی خود جهت چاپ مقاله مستخرج از رساله کسب نمایند و با انتخاب نشریه‌های معتبر موفق به کسب مجوز دفاع شوند. دراین مقاله سعی بر آن داشته ایم که نکاتی موثر در انتخاب نشریه‌های معتبر و نیز نکاتی چند برای بهبود نحوه نگارش رساله را مفصل بیان کنیم.

 

نشریه‌های معتبر

مطابق با تبصره یک ماده ۲۱ دستور العمل اجرایی آیین نامه دوره دکتری ، واحدها موظفند فهرست نشریه‌های معتبر پیشنهادی خود را در هر رشته و گرایش همراه با اطلاعات کامل مربوط به امتیاز آنها در چارچوب مصوبات هیأت ممیزه به معاونت پژوهشی دانشگاه اعلام نمایند. این فهرست‌ها پس از تصویب شورای پژوهشی دانشگاه معیار اعتبار نشریه‌ها و سنجش مقالات مستخرج از رساله خواهد بود. به‌این‌ترتیب، لازم است دانشجویان گرامی از ارسال مقاله به نشریه‌ای که مورد تأیید واحد و شورای پژوهشی دانشگاه نیست جداً اجتناب نمایند.

 

نشریه‌های خارجی

برای آنکه بتوانید مقالات خود را در انتشارات خارج از کشور نشر دهید لازم است این انتشارات از مشخصه های زیر برخوردار باشند:

 • نظام داوری را دارا باشند و زمان معقولی را برای داوری در نظر بگیرند؛
 • نمایه شده توسط ISI یاSCOPUS باشد؛
 • اسم آنها در فهرست نشریات ممنوعه (لیست سیاه) وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا دانشگاه موجود نباشد و انتشارات معتبر آنها را چاپ کنند؛
 • اعضای اجرایی نبایدد اساتید راهنما یا مشاور عضو هیات تحریریه باشند؛
 • در هر شماره نشریه، انبوه ای از مقاله های ناهمگون چاپ نشده باشد؛
 • شماره‌های مختلف نشریه، توسط مقالات مولفان و متخصصان تعداد اندکی کشور تسخیر نشده باشد؛
 • اعضای هیأت تحریریه نشریه را باید متخصصان معروف موضوع تخصصی تشکیل داده باشند.
 • اعضاء هیأت تحریریه نشریه نباید از یک موسسه باشند؛
 • نشریه توسط اساتید، متخصصان رشته یا انجمن¬های تخصصی توصیه شود؛
 • زمانی که نشریه هزینه‌ای برای انتشار مقاله دریافت می‌کند، نیاز است این میزان هزینه به صورت شفاف و دقیق در وبگاه نشریه معین و اعلام‌ شده‌ باشد.

 

نشریه‌های علمی-پژوهشی داخلی

مشخصه هایی که نشریه‌های علمی-پژوهشی داخلی لازم است دارا باشند:

 • نظام داوری را دارا باشند و زمان معقولی را برای داوری در نظر بگیرند؛
 • توسط مؤسسه یا دانشگاه بسیار معتبر داخلی و ترجیحاً دانشگاه‌های همردیف دانشگاه شهید بهشتی منتشر شوند؛
 • دارای رتبه A یا A+ در سامانه ارزیابی نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشند؛      .

 

روش تنظیم رساله

چکیده یا خلاصه ‌نویسی

خلاصه ای رساله شامل عصاره‌ای از همه بخش‌های اصلی نگارش رساله دکتری که به طور معمول و به ترتیب عبارتند از بیان مسئله، پرسش‌ها، فرضیه‌ها و محدودیت‌ها، مرور پیشینه، مبنای نظری، روش‌شناسی و بحث و تحلیل داده‌ها و نتیجه‌گیری می باشد. چکیده مقاله نباید مشتمل بر کلی‌گویی‌های واضح و بدیهی و احیاناً مبهم باشد و لازم است تصویری هرچند کلی ولی دقیق از نقشه پژوهش ترسیم نماید.

نکته:  داشتن چکیده مبسوط انگلیسی

علاوه بر ترجمه‌ دقیق چکیده فارسی به انگلیسی که همه رساله های باید داشته باشند، وجود چکیده مبسوط دیگری در دست‌کم سه صفحه به زبان انگلیسی لازم است. در ضمن، نیاز است در چکیده مبسوط انگلیسی کلیه اطلاعات مربوط به مقاله‌هاي مستخرج از رساله ارسالی برای چاپ یا از قبل منتشر شده ذکر شده باشد؛ واژه‌های کلیدی نیز باید بعد از چکیده حتما بیان شوند. بدیهی است که در چکیده مبسوط هر یک از بخش‌های مذکور در چکیده معمول رساله‌ها با تفصیل بیشتری درج خواهند شد.

 

مشخصه‌های متن رساله

از جمله شرایطی که احراز کفایت دستاوردهای رساله و صدور مجوز دفاع مورد نیاز است:

 • فارسی روان و منسجم حتما مورد استفاد قرار گیرد
 • برای اینکه رساله بتواند خواننده را به درک مطلب رهنمون سازد ضروری است که به فارسی روان و قابل فهم نگاشته شود.
 • غامض‌گویی، متون گرده‌برداری شده ترجمه‌ای و یا الگوگرفته از یکی از زبان‌های خارجی مورد قبول نخواهد بود.
 • یکی از مهترین ملزومات، سادگی، روانی و انسجام متن فارسی است.
 • کوتاه ومتعدد بودن جملات تشکیل‌دهنده متن رساله کمک بزرگی برای قابل فهم بودن رساله دارد، چراکه جملات بیش از حد طولانی مخل فهم هستند.
 • از کلمه‌ها و عددهای انگليسی در متن فارسی رساله جلوگیری کنید که کار نادرستی میباشد.
 • بهتر است عنوان فصل‌ها يا بخش‌ها كوتاه باشد و همچنین نبايد از انگليسی یا فرمول استفاده شود.
 • دستور زبان و خط فارسی حتما باید رعایت شود.
 • از جمله نكات مهمی است كه در سرتاسر رساله بايد در نظر گرفته شود، رعایت قواعد دستور زبان است؛
 • متن رساله باید عاری از هوگونه غلط‌ املايي باشد، در این راستا کتاب‌های مانند «‌‌شیوه‌نامه‌» و «‌غلط ننویسیم» (مرکز نشر دانشگاهی) می‌توانند مفید باشند.

برخی از اشتباهات املایی و دستوری رایج در رساله‌ها که لازم است دانشجویان گرامی از آنها بپرهیزند عبارتند از:

 1. از فعل «می‌باشد» و «می‌گردد» به‌جای «است» و «می‌شود» به صورت مکررو در جاهای نامناسب و غیر لازم، استفاده نشود؛
 2. استفاده از یک نیم فاصله و نه تمام فاصله برای پیشوند فعلی«مى» که باید همواره جدا از ریشه فعلی پس از خود نوشته‌ ‌شود برای مثال «می ‌شود» نادرست و «می‌شود» صحیح است.
 3. برای کلمه‌های مرکب که از چند جزء تشکیل شده‌اند در بیشتر موارد باید جدا و با نیم‌فاصله نوشته شوند
 4. علامت‌های سجاوندی مانند ويرگول، كاما، نقطه و … به حد مورد نياز و برای برطرف‌كردن ابهام‌ها باید مورد استفاده قرار بگیرند. از افراط در به‌كارگيری اين نشانه‌ها خودداری كنيد. از آودرن «و» در انتهای هر جمله ای که با نقطه مشخص شده است خودداری کنید. فاصله ای بین كاما و كلمه قبل از آن نبادی وجود داشته باشد. این فاصله باید همچنين بايد بين كلمه بعد از نقطه یا كاما قرار بگیرد؛
 5. سعی بر آن داشته باشید که در نگارش جمله‌ای معترضه در داخل جمله‌ای ديگر، حرف اضافه «را» را پس از فعل جمله معترضه قرار نگیرد. به‌طور مثال ننويسيد «او كتاب‌های جديدی كه خريده بود را به كتاب‌خانه تحويل داد». بلكه بنويسيد «او كتاب‌های جديدی را كه خريده بود، به كتاب‌خانه تحويل داد»؛
 6. متن رساله باید یک‌دست باشد. به‌عنوان مثال در همه جای رساله باید از کوتاه شده «ی» یعنی «ء» و یا از «ی» استفاده شود.

مطالعه بهترین منابع آزمون دکتری

تمامی مواردی که برای نگارش رساله دکتری در مقاله بالا گفته شد منوط به زمانی است که دانشجویان بتوانند از آزمون دکتری به سلامتی عبور کنند و لازمه این کار این کار انتخاب و مطالعه بهترین منابع آزمون دکتری است. دانشجویان هر رشته میتوانند با مشاوره با متخصصان دکترا تست بهترین منابع آزمون دکتری رشته خود را انتخاب و برای موقیت بیشتر خود از آنها استفاده کنند.

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *