تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزیکشنبه , ۲۳ آبان ۱۴۰۰
آشنایی با روش پژوهش محور و آموزش محور دکتری تخصصی

آشنایی با پژوهش محور و آموزش محور دکتری تخصصی

ادامه تحصیل در مقطع دکتری

به طور معمول اکثریت دانشجویانی که به دوره کارشناسی ارشد وارد می شوند و تحصیل میکنند، بزرگترین دغدغه ذهنی شان ادامه تحصیل در مقطع دکتری و آمادگی برای کنکور دکتری است و هر کدام هدف خودشان را برای تحصیل در دکتری دارند. اما تعریف و هدف دوره ی دکتری توسط وزارت فناوری اطلاعات و سازمان سنجش و آموزش کشور چیست؟

بالاترین سطح تحصیلی در تحصیلات عالیه، دکتری است که به اعطاي مدرك تحصيلي مي انجامد و رسالت آن تربيت افرادي است كه با نوآوري در زمينه هاي مختلف علوم و فناوري در رفع نيازهاي كشور و گسترش مرزهاي دانش ، موثر باشند.”

 هدف از شرکت در کنکور سراسری و ادامه تحصیل در مقطع دکتری چیست؟

علاقه مند بودن به داشتن یک روحیه پژوهشی و تمایل به فتح مرز های و قله های علم و دانش در زمینه ها و رشته های گوناگون، یکی از مهمترین و محکم ترین انگیزه هایی است که میتواند یک دانشجوی کارشناسی ارشد را راغب به ادامه تحصیل در مقطع دکتری کند. اما هر یک از داوطلبان باید اطلاعاتی را برای ورود به این مقطع داشته باشند یکی از مهمترین آنها این است که دکتری به دو بخش مهم آموزش محور و پژوهش محور دسته بندی می شود. که این تقسیم بندی در رشته های علوم پزشکی از دو دیدگاه “تخصصی” و “حرفه ای” نیز مورد بررسی قرار میگیرد. در این جا برای آشنایی بیشتر دانشجویان به شرح هر کدام از این دسته بندی ها میپردازیم.

آشنایی با روش آموزش محور در مقطع دکتری

روش آموزش محور در مقطع دکتری، دوره ای است که در حقیقت محتوای برنامه های آن تشکیل شده از پاس کردن واحد های نظری و در انتها ارائه یک پایان نامه. دانشجویان این دوره در کل باید ۶ درس که شامل ۱۶ تا ۱۸ واحد می باشد را که در دو یا سه ترم ارائه می شود را بگذرانند. در ترم های بعدی تعدادی از این دروس توسط دانشگاه انتخاب شده و مجددا به شکل کتبی و شفاهی از دانشجو آزمونی گرفته می شود. پس از پشت سر گذاشتن این مرحله با موفقیت، مرحله بعدی درس پایان نامه را به دانشجو می دهند که باید پروپزال رساله دکتری که شامل  ۱۸ تا ۲۴ واحد درسی می شود را تهیه و اقدام به ثبت حداقل ۲ مقاله ISI نمایید. با توجه به این مطالب مجموع واحد های اصلی بعلاوه واحد های پایان نامه ، در این دوره باید ۳۶ واحد درسی گذرانده شود. حداکثر زمانی که یک دانشجو مجاز به تحصیل در این دوره می باشد ۵ سال است.

 آشنایی با روش پژوهشی محور در مقطع دکتری

هدف از تحصیل در روش پژوهش محور ارائه فناوری نوین، ارائه نظریه یا ایده ای نو می باشد. این دوره شامل ۲ تا ۸ واحد درسی نظری و حدودا ۳۴ واحد به پروپزال رساله اختصاص داده خواهد شد. مدت زمانی که برای گذراندن این دوره برای دانشجو در نظر گرفته شده حداقل ۳ سال و حداکثر ۴ سال می باشد که دانشجو موظف است در این زمان پروپزال خود را تحویل دهد.

ثبت نام آزمون دکتری 

تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری حرفه‌ای می‌توانند در صورت تمایل به ادامه تحصیل در دکتری تخصصی و دارا بودن شرایط عمومی و اختصاصی ، در آزمون ورودی دکتری شرکت کنند که لازمه قبول در این آزمون، داشتن برنامه ریزی برای مطالعه بهترین منابع کنکور دکتری می باشد که هر یک از داوطلبان بنا به رشته مورد علاقه شان باید منابع رشته خود را تهیه و مطالعه کنند. اولین کار برای ثبت نام ورود به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و دانلود دفترچه راهنمای آزمون دکتری و مطالعه دقیق آن است. پس از آشنایی با مفاهیم و تعاریف و ضمن مهیا کردن مدارک لازم ، فرم پیش نویس ثبت نام در کنکور را که در انتهای دفترچه آمده ، پر میکنید.

نکته قابل توجه آن است که هر داوطلب فقط مجاز است در یک کد رشته که با مدرک فارغ التحصیلی اش متناسب است، ثبت نام کند و در آزمون مربوطه شرکت کند و در آخر مراحل ثبت نام به داوطلب يك شماره پرونده و يك كد پيگيري داده خواهد شد که صرفا به معنی اتمام ثبت نام می باشد. لازم است حتما يك نسخه از صفحه ی خود تهيه و آن را با دقت بررسي و نگهداری نمايید.

تمامی داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارند باید برای شرکت در آزمون مراحل زیر را با توجه به زمان های تعیین شده به انجام برسانند:

  • نخست فرم ثبت نام شرکت در آزمون را تکمیل کنند
  • سپس برای دریافت کارت ورود به جلسه در موعد مقرر به سایت سازمان سنجش کشور مراجعه کنند.
  • حاضر شدن در حوزه تعیین شده و شرکت در آزمون و پاسخ به سوالات آزمون

داوطلبان پس از شرکت در آزمون باید منتظر نتایج و کارنامه خود باشند. پس از دریافت کارنامه و کسب رتبه قبولی در آزمون، هر یک از داوطلبان قبول شده باید به انتخاب رشته بپردازند که بهتر است به ادامه رشته خود در ارشد بپردازد اما به هر دلیلی اگر اقدام به تغییر رشته دهد باید دلیل قانع کننده ای برای آن داشته باشد تا وقتی کهبه جلسه مصاحبه دکتری دعوت می شوند بتواند داوران را قانع کند لازکر است که این جلسه بسیار مهم و سرنوشت ساز است. هر داوطلبی که رزومه قوی تری در این جلسه داشته باشد، بهتر میتواند از آن سربلند بیرون بیاید. یکی از کارهایی که میتواند برای داشتن یک رزومه قوی تحصیلی به داوطلبان کمک کند، تبدیل پایان نامه به کتاب است و افرادی که اقدام به چاپ کتاب خود نیز کرده باشند حداقل یک گام از رقبای خود جلو هستند.

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *