تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزیکشنبه , ۲۳ آبان ۱۴۰۰
چگونگی آمادگی برای حضور در جلسه مصاحبه دکتری

نحوه آمادگی برای حضور در جلسه مصاحبه دکتری

آمادگی براي حضور در جلسه مصاحبه دکتری

دغدغه اصلی بسیاری از داوطلبان دکتری چگونگی شرکت در جلسه مصاحبه دکتری و راهکار های موفقیت در این جلسه است. درست است که سهم آزمون کتبی و آزمون مصاحبه دکتری در قبولی نهایی داوطلب هرکدام ۵۰ درصد است، اما ظاهرا اين آزمون مصاحبه است که تاثیر نهایی را در قبولی دارد. بهترین راه برای موفقیت در آزمون کتبی  انتخاب و مطالعه بهترین منابع کنکور دکتری است که با یک برنامه ریزی درسی صحیح میتوان به این موفقیت دست یافت. برای برگزاری موفق جلسه مصاحبه بهتر است ابتدا شناخت کامل و دقیقی از عوامل موثر و آیتم های بررسی شونده در این جلسه به دست آورید. سپس با تعیین نقشه راه و برنامه ریزی جامع برای کسب آمادگی هر چه بیشتر در این جلسه گام بردارید.

طبق اعلام دفترچه ثبت نام دکتری مصاحبه دارای سه بخش عمده آموزشی، پژوهشی و آزمون مصاحبه است. در بخش آموزشي آیتم هایی چون معدل در دو مقطع قبلی، محل تحصیل در دو مقطع قبلی و … بررسی می شوند. در بخش پژوهشی تمام فعالیت ها و سوابق عملی و پژوهشی داوطلب از قبیل پایان نامه، مقالات، تالیفات، ترجمه ها و شرکت در سمینارهای داخلی و خارجی بررسی می شود. آزمون علمي مصاحبه دکتری به صورت شفاهی و حضوری برگزار می شود و در این جلسه رزومه های داوطلب در دو بخش آموزشی و پژوهشی مورد داوری و بررسی قرار می گیرد. اما بعضی از دانشگاه ها در بعضی از رشته ها ممکن است با اعلام قبلی آزمون علمی به صورت کتبی برگزار کنند. در این صورت منابع و مواد درسی از قبل به اطلاع داوطلب ها خواهد رسید.

با دانستن ساختار و نحوه اجرای جلسه مصاحبه شما می توانید گام دوم را بردارید. در این مرحله با جمع آوری و تقویت رزومه های خود آمادگی لازم را برای شرکت در جلسه مصاحبه به دست می آورید. اول از همه بهتر است عوامل موثر در مصاحبه را به سه دسته عمده تقسیم کنید. دسته اول عوامل و آیتم هایی هستند که برای تهيه و تامین آنها نیاز به زمان های نسبتا طولانی دارید. مثلا تهیه مقاله، تالیف کتاب، ترجمه و چاپ کتاب و نيز برای دانشجویان در حال تحصیل در مقطع ارشد انتخاب موضوع مناسب و جذاب برای پایان نامه و تهیه پایان نامه با کیفیت بالا که البته برای فارغ التحصیلان امکان تغییر پایان نامه وجود ندارد. ایجاد سابقه تدریس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و ثبت اختراعات و شرکت در جلسات و همایش های داخلی و خارجی نیز از جمله مواردی است که باید در فاصله های طولانی از آزمون دکتری و جلسه مصاحبه در دستور کار قرار گیرد.

دسته بعدی از عوامل موثر در مصاحبه آنهایی هستند که از روز برگزاری آزمون تا روز شرکت در مصاحبه قابل انجام و دست یابی است. مثلا اخذ مدرک زبان، جمع آوری اسناد و گواهی ها و مدارک مورد نیاز، آشنایی و شناخت اساتید مصاحبه کننده در دانشگاه هایی که قرار هست آن دانشگاه ها را در مرحله انتخاب محل تحصیل انتخاب کنید، آشنایی با حیطه فعالیت و موضوعات مورد علاقه اساتید و آثار و تالیفاتی که در هر زمینه اي داشته اند، مطالعه و بازخوانی پایان نامه کارشناسی ارشد، مطالعه و بازخوانی درس هایی مثل آمار و روش تحقیق از جمله عواملی هستند که در دسته دوم قرار می گیرند.

دسته سوم که در حقیقت مربوط است به روز مصاحبه. این عوامل عمدتا روحی و روانی و رفتاری هستند. به هرحال حضور داوطلب در جلسه و دفاع از رزومه خود می تواند بیشترین تاثیر را در کسب نظر مثبت اساتید داشته باشد. دفاع خوب از رزومه متوسط می تواند نتیجه بخش باشد. و در عین حال دفاع نامناسب از یک رزومه خوب ممکن است شانس قبولی را از شما سلب کند. این که چه عواملی در روز مصاحبه مهم است به شما کمک می کند که مصاحبه خوب و موفقیت آمیزی برگزار کنید. در اولین و مهم ترین شرط برگزاری مصاحبه خوب داشتن اعتماد به نفس بالاست. اکثر قبول شدگان در مصاحبه مي گويند مهم ترين عامل موفقيت شان در مصاحبه داشتن اعتماد به نفس بالا بوده است.

عامل مهم ديگر نحوه پوشش و طرز صحبت كردن شماست. داشتن پوشش رسمي و متناسب با شأن دانشجوي دوره دكترا مي تواند بسيار تاثيرگذار باشد. نيز طرز بيان همراه با آرامش و احترام و توأم با صبر و حوصله در پاسخ دهي به سئوالات اساتيد و خويشتن داري حتي در مواجهه با ايرادات و اعتراض هاي ايشان نسبت به رزومه ها و صحبت هاي شما مي تواند نشان دهنده متانت و روحيه نقدپذيري تان باشد.

داشتن و نشان دادن روحيه كار گروهي و جمعي و نيز علاقه مندي به كارهاي و فعاليت هاي پژوهشي در جلب نظر موافق اساتيد بسيار موثر است. اطمينان دادن به حضور تمام وقت در دانشگاه در طول دوره تحصيل و نيز عدم تداخل مسايل شغلي با روند تحصيل شما در مقطع دكترا نيز مي تواند تاثير بسزايي در قبولي نهايي شما داشته باشد.

نوشته: سيدمحمدحسن كشفی

با توجه به اهميت مصاحبه به شما توصيه مي شود حتما با مشاوران مجرب در اين زمينه در ارتباط باشيد. مشاوران ما در دکترا تست در خدمت شما عزیزان میباشند.

پیش از تهیه منابع آزمون دکتری تمامی رشته های گروه های آزمایشی می توانید از طریق شماره تماس ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ از سراسر کشور از ساعت ۹ صبح الی ۷ عصر با مشاوران دکترا تست در تماس باشید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *