تماس با دکترا تست: ۰۲۱۶۶۹۸۹۲۴۸ تاریخ امروزیکشنبه , ۲۳ آبان ۱۴۰۰

مصاحبه دکتری ۱۴۰۱دانشگاه سراسری و آزاد

آمادگی برای جلسه مصاحبه دکتری

قبل از آزمون دکتری همیشه به دنبال بهترین منابع آزمون دکتری هستیم که این منابع در رشته های مختلف وجود دارد مشاوران ما در دکترا تست میتوانند در انتخاب و مطالعه این منابع برای شما کمک زیادی داشته باشند تا توانایی شما را در قبولی این آزمون بالا ببرند. اما مرحله ای سخت تر آن وجود دارد که بعد از مطالعه منابع کنکور دکتری و قبولی در آزمون، به مرحله مصاحبه دکتری ۱۴۰۱ که بسیار ضروری و حیاتی است میرسیم.

با استقلال کامل آزمون کتبی و آزمون مصاحبه دکتری در سال ۱۴۰۱ از يکديگر ، قطعاً می‌بایست برنامه‌ریزی کاملاً مجزايی براي موفقیت در آزمون مصاحبه دکتری ۱۴۰۱  در نظر گرفت زیرا با توجه به بالا بودن سطح دشواری سؤالات در آزمون کتبی سال‌های اخیر و درصدهای اکتسابی نسبتاً پایین ( در حدود ۴۵ تا ۶۰ در بسیاری از رشته‌ها ، حتی برای رتبه‌های تک‌رقمی!) ، نمرات بسیاری از دعوت‌شدگان به آزمون مصاحبه دکتری ۱۴۰۱ بسیار به هم نزدیک خواهد بود ، بنابراین رقابت شدیدی در مصاحبه دکتری ۱۴۰۱ به وجود خواهد آمد و اخذ حتی ۱ نمره بیشتر در مصاحبه خواهد توانست نتیجه نهایی آزمون را برای بسیاری از متقاضیان جابه‌جا کند.

بررسی‌های چندین ساله ما در “دکترا تست” ، نشان داده که لزوماً تمامی افرادی که ازلحاظ سطح معلومات تخصصی در جایگاه بالاتری قرار داشته‌اند ، در آزمون مصاحبه دکتری موفق‌تر نبوده‌اند ، به‌عکس در بسیاری از موارد متقاضیانی بادانش تخصصی کمتر موفق شده‌اند با سپری کردن یک مصاحبه اصولی و از قبل برنامه‌ریزی‌شده در دانشگاه‌های برتر کشور مشغول به تحصیل شوند!

همین امر تیم تخصصی ما را بر آن داشت تا با گردآوری تجربیات موفقیت یا شکست تعداد زیادی از متقاضیان ورود به مقطع دکتری در دانشگاه‌های سراسری و آزاد در طول ۵ سال گذشته ، بتواند با ارائه مهم‌ترین بایدها و نبایدهای کاربردی ، راه گشای متقاضیان آزمون مصاحبه دکتری در سال ۹۹ باشد. متنی که در حال مطالعه آن هستید بخش اول از نتایج بدست آمده است ، که در اختیار شما همراهان فرهیخته “دکترا تست” قرار می گیرد.

زمان مصاحبه دکتری ۹۹

نکات مهم قبل از جلسه مصاحبه دکتری

با توجه به اینکه سوالات علمی جلسه مصاحبه دکتری مرتبط با دروس اصلی رشته و گرایش انتخابی داوطلب می باشند. اما متأسفانه آزمون کتبی برخی رشته ها از چنین دروسی نبوده است و رتبه خوب آزمون کتبی به معنای آمادگی در این دروس نمی باشد. از بهترین کارهایی که میتوان تا زمان دعوت به مصاحبه انجام داد مروری بر دروس است. گاهی برخی افراد پیش می آید که چند گرایش مختلف را انتخاب میکنند نمی دانند به کدام دعوت خواهند شد راه حلی این جور مواقع این است که دروس عمومی خود رشته خود را مطالعه کنند. به تاخیر انداختن مطالعه کار مناسبی نیست زیرا که فاصله بین اعلام اسامی معرفی شدگان به مصاحبه و جلسات آن چندان زیاد نیست.

۱) به روز کردن دانش خود در رشته مدنظرتان

در تلاش باشید خلاصه مقالات ماه های اخیر یک نشریه معتبر در زمینه کاری خود را مطالعه کنید. اگر آشنایی شما با زبان زیاد نیست از منابع فارسی استفاده کنید. در هر صورت اطلاع از دانش روز جهان به شما کمک زیادی میکند. در صورتی که داوطلب رشته هایی نظیر مدیریت ، اقتصاد و نظایر آنها هستید تلاش کنید با مطالعه اخبار و اطلاعات مربوط به سایت های خبری تحلیلی در مورد مسائل داخل و خارج کشور آگاهی یابید و با مرور مسائل در ذهن خود برای سوالهای احتمالی پاسخ هایی برای ارائه آماده نمایید.

۲) همراه داشتن توصیه نامه، پایان نامه و رزومه تحصیلی

به طور معمول در مدارک دعوت به مصاحبه دانشگاه های سراسری و آزاد ، دو یا سه توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی ارشد داوطلب خواسته می شود که یکی از آنها باید از استاد راهنمای وی باشد. اگر رتبه تان به گونه ای است که قطعا به مصاحبه دعوت خواهید شد می توانید از همین الان به فکر تهیه این توصیه نامه ها باشید. روزهای بعد از معرفی اسامی مصاحبه شوندگان روزهای با ارزشی است که بهتر است صرف چنین کارهایی نشود. ضمن اینکه ممکن است در فرصت بعد از اعلام اسامی دسترسی به استاد مورد نظرتان ممکن نباشد. تلاش کنید که در ترم آخر کارشناسی ارشد حتما مقاله و پایان نامه خود را آماده کنید و پرینت نهایی آن را بهمراه داشته باشید . بهمراه داشتن آن کمک زیادی به شما میکند. در صورتی که کارهای پژوهشی خاصی انجام داده اید می توانید کار نگارش رزومه خود را انجام دهید. اگر زمان کافی برای نگارش رزومه خود اختصاص دهید میتوانید زرومه بهتری ارائه دهید . زیرا که رزومه عجله ای ارزشی ندارد.

۳) تمرین مکالمه زبان انگلیسی

اگر فکر میکنید که آشنایی تان با زبان انگلیسی در حدی است که ارزش سرمایه گذاری دارد تمرین مکالمه را آغاز کنید. همه ما می توانیم با همین میزان آشنایی با زبان انگلیسی مکالمه بهتری داشته باشیم. برای این کار لازم نیست به زبان انگلیسی مسلط باشید؛ آن قدر تمرین کنید که مطمئن باشید مکالمه تان به اندازه سطح آشنایی تان با زبان انگلیسی ارتقا یافته است.

در مصاحبه دکتری از داوطلب خواسته میشود یکی از موارد زیر را به زبان انگلیسی بیان کند. سعی کنید برای هر یک از موضوعات زیر (و ترجیحا مواردی شبیه اینها ) یک پاراگراف را تمرین و حفظ نمایید. اگر بخت با شما یار باشد به کارتان خواهد آمد.

– معرفی کوتاهی از خود

– چه دلیلی وجود دارد که ما تو را از بین بقیه انتخاب کنیم؟

– انگیزه خود را از ادامه تحصیل بیان کن

 

بایدها و نبایدهای روز مصاحبه دکتری

تمامی موارد بالا برای زمانی است که برای جلسه مصاحبه دکتری ، از روزهای قبل آماده می کنید حال در این بخش به باید ها و نباید های روز مصاحبه دکتری میپردازیم. در این مجموعه نوشتار سعی ما بر این است که در کوتاه ترین زمان و به ساده ترین شکل ممکن بتوانیم با توجه به ۴ کلید واژه اساسی به کار رفته در تعریف ارائه شده از مفهوم مصاحبه (یعنی جلسه ای رسمی ، مصاحبه کنندگان ، احراز صلاحیت ، سوالات پایان نامه) شما عزیزان متقاضی شرکت در آزمون مصاحبه دکتری سال ۱۴۰۱ را با چکیده نتایج تحقیقات انجام شده “دکترا تست” در زمینه عوامل توفیق یا عدم توفیق در جلسه مصاحبه دکتری آشنا کنیم.

الف) مواردی که در جلسه ی رسمی مصاحبه نیاز است رعایت کنید

 • رسمی و برازنده بودن پوشش متقاضی در جلسه مصاحبه دکتری از جمله بدیهی ترین مواردی است که متاسفانه همه ساله توسط تعدادی از متقاضیان این آزمون نادیده گرفته می شود و همین موضوع به ظاهر پیش پا افتاده باعث می شود که اساتید مصاحبه کننده با پیش داوری منفی اقدام به شروع فرآیند مصاحبه کنند. منظور از پوشش رسمی و برازنده ، پوششی است که در حد و اندازه شما به عنوان استاد دانشگاه باشد ! زیرا یکی از وظایف اصلی مصاحبه کنندگان این است که اهلیت شما از جمیع جهات ( و نه صرفا علمی ) برای تصدی سمت استادی دانشگاه در آینده ای نه چندان دور را بررسی کنند.
 • حضور به موقع در جلسه مصاحبه دکتری نیز موضوعی به ظاهر ساده است که هرساله در شهرهای بزرگ و پر ترافیک برای تعدادی از متقاضیان ایجاد مشکل می کند ، توصیه ما به شما این است که حتما قبل از روز مصاحبه از آدرس دقیق آن کسب اطلاع کنید و در روز مصاحبه هم طوری برنامه ریزی کنید که حداقل ۱ ساعت قبل در محل مصاحبه حضور داشته باشید زیرا دیر رسیدن به جلسه مصاحبه از دید بسیاری از مصاحبه کنندگان گناهی نابخشودنی است و نوعی توهین به آنان تلقی می شود!
 • لحن گفتار ، حالت نگاه ، طریقه نشستن ، زبان بدن و بسیاری از موارد دیگر از جمله موارد نا نوشته ولی تاثیرگذار در دید مصاحبه کنندگان است که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بر روی نمراتی که به متقاضیان می دهند اثرگذاری می کند ، توصیه ما به شما این است که از همینک با تمرین روی کنترل این موارد خود را برای حضوری کاملا حرفه ای در جلسه مصاحبه آزمون دکتری ۹۹ آماده کنید.
 • رعایت ادب در هر جمعی ضروری است ، اما این ضرورت در دو جلسه بیشتر خود نمایی میکند : اول جلسه مصاحبه آزمون دکتری و دوم جلسه خواستگاری!! تجربه اثبات کرده است که یکی از معیارهای بسیار مهم برای مصاحبه کنندگان ، منش رفتاری است که داوطلب در طول جلسه مصاحبه از خود بروز می دهد ، به عنوان مثال ما به شما توصیه می کنیم حتما در زمان مناسبی از طول جلسه از اساتید بابت فرصتی که برای مصاحبه در اختیار شما قرار داده اند تشکر کنید ، بسیاری از داوطلبان در ابتدای جلسه صحبت خود را با تشکر شروع می‌کنند و عده ای در انتهای جلسه کلام خود را با قدردانی از اساتید به پایان می رسانند اما برخی از داوطلبان در دانشگاه هایی که اطمینان دارند سوالاتی به زبان انگلیسی از آن ها پرسیده خواهد شد ، در اقدامی هوشمندانه حسن شروع صحبت خود به زبان انگلیسی را با متنی تشکر آمیز ، جذاب و از پیش تمرین شده به این زبان قرار می دهند .
 • ایجاد جوی مثبت در طول جلسه مصاحبه دکتری در اکثر موارد کاری است نه چندان ساده که می‌تواند در نتیجه نهایی مصاحبه و نمرات اساتید اثر بخش باشد ، معمولا نوع رفتار و کردار متقاضی از جمله خنده رو بودن (البته در حد متعادل و متین!) و نکته سنجش بودن در موارد خاص می‌تواند در رسیدن به این مهم بسیار تاثیر گذار باشد ، یکی دیگر از مواردی که در ذیل عنوان ایجاد جو مثبت در مصاحبه آزمون دکتری می توان به آن اشاره کرد این است که به هیچ وجه از عبارات منفی مثل ” من استرس دارم” و ” نمیدونم چرا گیج شدم و جواب این سوال به یادم نمیاد” و … استفاده نکنید و درصورتیکه به هر دلیلی جواب سوالی را نمی دانستید ، خیلی عادی و با آرامش و صداقت این موضوع را بیان کنید و اصلا اعتماد به نفس و تمرکز خود را از دست ندهید زیرا به احتمال بسیار بالا این موضوع برای همه رقبای شما هم اتفاق خواهد افتاد که جواب سوال یا سوالاتی را ندانند !

ب)شناسایی مصاحبه کنندگان قبل از جلسه مصاحبه

بی تردید شناسایی حداکثری شما  از مصاحبه کنندگان (اساتید)  می‌تواند یکی از کلیدهای طلایی موفقیت شما در این آزمون باشد ،  البته این شناسایی و توجه ویژه می‌تواند در زمینه های مختلفی باشد از جمله :

 • شناسایی زمینه های تحقیقاتی اساتید ( مصاحبه کنندگان) : ما به شما توصیه می کنیم با تحقیق ، حتی با مراجعه حضوری به دانشگاه مورد نظر و صحبت با دانشجویان دکتری پذیرفته شده در سال‌های گذشته ، به زمینه های علاقه مندی و تحقیقاتی اساتید اشراف نسبی پیدا کنید و حدالمقدور چند مقاله اخیر آن ها را مطالعه کنید ، زیرا گاهی تعدادی از سؤالات تخصصی اساتید در جلسه مصاحبه پیرامون سرفصل های مورد علاقه خودشان است و این موضوع برای آن ها ( مخصوصا در حضور سایر اساتید که عملا همکاران ایشان می باشند!) خیلی جذاب خواهد بود که شما با ارجاع به مقالات خودشان به آن سؤالات پاسخ دهید .
 • رعایت تعادل در توجه به اساتید در جلسه مصاحبه آزمون دکتری یکی از موارد شایان توجه است چون گاهی دیده می شود که برخی از متقاضیان به دلایل مختلف از جمله نداشتن توانایی سخنوری در جمع یا هم زبانی با یکی از اساتید یا … نسبت به رعایت این اصل مهم غفلت می‌کنند و با این اشتباه عملا ادامه کار را برای خودشان بسیار سخت و پیچیده می‌کنند ، توصیه ما به شما این است که از ابتدای جلسه نهایت سعی خود را برای رعایت تعادل در بذل توجه به تمامی اساتید داشته باشید و حتی تساوی در برقراری ارتباط چشمی با تمامی آنان را نیز رعایت کنید.
 • بی تردید یکی از مهم‌ترین سوالاتی که معمولا همه اساتید در طول جلسه مصاحبه آزمون دکتری به دنبال جواب آن هستند ، این است که آیا شما به عنوان دانشجوی دکتری احتمالی آینده آن ها ، تمایل و توانایی کار کردن در زمینه های تحقیقاتی مورد علاقه و تخصصی آن ها را خواهید داشت یا نه؟پیشنهاد مهم و کاربردی بیشتر افرادی که در سال های گذشته با موفقیت از پس آزمون مصاحبه دکتری بر آمده اند این است که شما با پیدا کردن زمینه های مشترک کاری اساتید گروه ، موضوعاتی را به عنوان زمینه های احتمالی رساله دکتری خود بیان کنید که مورد توجه و علاقه اکثر آن ها است ولی در عین حال معقول تر آن است که اصراری بر کار کردن روی یک موضوع خاص از خود نشان ندهید و موضوعات متعددی ( حداقل ۳ موضوع ) را برای رساله دکتری خود پیشنهاد دهید. توجه داشته باشید که هیچ الزام قانونی به اینکه موضوع رساله آینده دکتری شما باید صرفا از بین این موارد پیشنهادی در جلسه مصاحبه باشد وجود ندارد.
 • یکی از مواردی که معمولا اساتید مصاحبه کننده در اکثر دانشگاه ها ( به خصوص دانشگاه های غیر تراز اول ) روی آن حساس هستند ، قرار نگرفتن دانشگاه آن ها در اولویت انتخابی متقاضیان است ، بنابراین از الان خود را برای پاسخ هوشمندانه به این سوال احتمالی آماده کنید ! توصیه ما به شما این است که با دادن پاسخ های سیاست مدارانه ( و نه دروغ) مثل دور بودن از محل زندگی ، داشتن اقوام در شهرهای دیگر و … این سوال را جواب دهید و اکیدا از ذکر رتبه علمی دانشگاه و مقایسه آن با دانشگاه های تراز اول به عنوان دلیل قرارگیری در جایگاه پایین تر اجتناب کنید.
 • تمام وقت بودن دانشجوی دکتری نیز یکی از خط قرمزهای بسیاری از اساتید مصاحبه کننده در دانشگاه های سراسری و آزاد است . شما باید بتوانید با جوابی قانع کننده و از پیش فکر شده در این زمینه ، خیال اساتید را راحت کنید ولی اگر به هر دلیلی قادر به این کار نیستید ، به هیچ وجه به طور واضح خلاف واقع ( مودبانه دروغه!) نگویید ، زیرا ممکن است دید کلی اساتید به خودتان را منفی کنید.

ج) داشتن پاسخی روشن به سوالات احراز صلاحیت در جلسه مصاحبه

قطعا در مصاحبه کنکور دکتری ۱۴۰۱ نیز همانند سنوات گذشته در بسياري از دانشگاه ها ، در روز مصاحبه برای احراز صلاحیت در کنار سوالاتی که از شما پرسیده خواهد شد، رزومه علمي نیز  از شما خواسته خواهد شد.

به خاطر داشته باشید که رزومه تبليغ شما در جلسه مصاحبه دکتری است ، که می تواند شما را به دو هدف مهم نائل کند : اول- معرفی کامل شما و پتانسيل هاي علمي و آموزشي شما ، دوم- برجسته سازي صادقانه توانمندي هاي تحصيلي و حرفه اي شما در دید مصاحبه کنندگان ، بنابراين به شما عزیزان توصیه اکید داریم که برای نگارش رزومه به اندازه کافی وقت و انرژی صرف کنید و همواره به خاطر داشته باشید اختصار و نظم در صفحه بندي رزومه بسيار ضروری است.

لزومي ندارد حتما تمامي مواردی که در ذیل به آن اشاره خواهد شد در رزومه شما  به کاربرده شود به جز دو بخش اول که به مشخصات فردي و دانشگاهي شما بر مي گردد ، مي توانید ساير بخش ها را به صلاحديد  خود حذف یا جابجا کنید.

در ادامه۱۰ بخش مختلف یک رزومه استاندارد برای مصاحبه آزمون دکتری ۹۹ به حضورتان ارائه مي گردد:

۱-مشخصات فر دی:

نام  و نام خانوادگي; سال تولد; شماره ملي; وضعیت تاهل; رشته تحصيلي; آدرس منزل; شماره تماس; پست الكترونيك;

۲- تحصیلات دانشگاهی:

در این قسمت به بیان رشته و گرایشی که مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را در آن گذرانده اید با ذکر نام دانشگاه و موضوع پایان نامه و معدل اکتسابی در هر مقطع اشاره کنید ولی در صورتي که معدل تحصيلي شما در هر یک از مقاطع قبلي کم بود ، ترجیحا آن را در رزومه خود  ذکر نکنيد ، هر چند امکان دارد معدل مقاطع قبلی در فرم هاي ديگری که در روز مصاحبه به شما داده خواهد شد از شما خواسته شود.

 ۳-فعالیت های پژوهشی:

الف.کتاب ها

ب.مقالات

–  مقالات بين الملليISI

–  مقالات علمي -پژوهشي و ISC

–  مقالات علمي – ترويجي

–  مقالات همايشي

ج. طرح هاي پژوهشي

 ۴-مدرک زبان:

–  شامل نام آزمون ، نمره و سال اخذ مدرک

۵-عناوين و افتخارات:

–  کسب مقام در جشنواره هاي داخلي و بين المللي

–  اخذ رتبه هاي برتر (کنکور و …)

–  ليست شاگرد اولي ها در دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد

۶- سوابق تدريس:

–  شامل ليست سوابق تدريس شما در دانشگاه ها ، موسسه ها و کارگاه هاي آموزشي

۷- سوابق اجرايي و عضويت مرتبط:

–  عضويت در انجمن هاي تخصصي

–  عضويت يا همکاري در مجلات تخصصي

۸- شرکت در کارگاه هاي آموزشي:

شامل نام دوره ، نام موسسه و سال اخذ مدرک

۹-اختراعات:

شامل عناوين اختراعات ، سال ثبت اختراع و مرجع ثبت کننده

۱۰- توانمندي ها و مهارت ها:

مهارت هاي علمي (مثل توانايي کار با نرم افزارهاي تخصصي و ميزان تسلط بر آن ها) ، تحقيقاتي و آزمايشگاهي

د) آمادگی قبل از مصاحبه برای سوالات شفاهی جلسه

قطعا بخش مهمی از امتيازات آزمون  مصاحبه دکتری سال ۱۴۰۱ به سوالاتی که به صورت شفاهی در جلسه از شما پرسیده خواهد شد ، اختصاص پیدا می کند.  جهت آماده شدن برای اين سوالات ، بهتر است توصیه های زیر را جدی بگیرید:

اول اینکه حتما خلاصه اي از دروس تخصصی مهم  را در یکی دو هفته منتهی به آزمون مصاحبه ، مرور نماييد. دوم همانطور که در قسمت اول این نوشتار تاکید کردیم ، به سايت دانشگاه مقصد مراجعه و به شکل کامل با زمينه هاي علمي  و مورد علاقه اساتيد آن دانشگاه آشنايي پيدا کنيد. و آخرین توصیه آن که اطلاعات به روز رشته خود را با مراجعه به سايت هاي معتبر و مرجع بررسي کنيد.

در این جا به ذکر چند نمونه از تجربیات جالب و مفید داوطلبان آزمون دکتری سال های قبل (دانشجویان دکتری فعلی) در زمینه فوت های کوزه گری آزمون مصاحبه دکتری می پردازیم:

 1. تا می توانید سوالات تیم مصاحبه کننده را به سمت و سویی هدایت کنید که تخصص شماست!
 2. در مصاحبه خیلی کم حرف و گزیده گو نباشید!
 3. تسلط کامل روی پايان نامه کارشناسي ارشد شاه کلید موفقیت است!
 4.  براي پاسخ دادن به سوالات غير قابل پيش بيني و يا حتی غير علمي در جلسه مصاحبه آماده باشید!
 5. مواجهه حرفه ای با سوالات انگلیسی مصاحبه می تواند بسیار راهگشا باشد!

 

نحوه امتیازدهی کلی به فعالیت دانش آموختگان

نحوه امتیازدهی در روز مصاحبه

۱) میزان نسبی تسلط داوطلب در تجزیه و تحلیل مسائل علمی و پرسش ها ۳ امتیاز

۲) کارآفرینی و وسعت نظر داوطلب ۳ امتیاز

۳) شخصیت فرد و نحوه تعامل ۳ امتیاز

۴) نگرش شخص و اطلاعات فناورانه ۳ امتیاز

۵) توانایی فن بیان فرد ۳ امتیاز

۶) همراستا بودن پژوهش فرد با اولویت دانشگاه ۱۵ امتیاز

نحوه امتیازدهی فعالیت پژوهشی داوطلب

۱) مقالات علمی٬ گواهی ثبت اختراع٬ برگزیده بودن در جشنواره ها ( خوارزمی٬ فارابی٬ رازی) – امتیازی معادل حداقل ۷ و حداکثر ۴۰ امتیاز

۲) مقاله علمی ترویجی ۶ امتیاز

۳) مقالات چاپی در کنفرانس معتبر ۴ امتیاز

۴) تالیف کتاب ۴ امتیاز

۵) کیفیت پایان نامه فوق لیسانس ۴ امتیاز

نحوه امتیازدهی فعالیت های آموزشی داوطلب

۱) کیفیت دانشگاه لیسانس ۶ امتیاز

۲) کیفیت دانشگاه فوق لیسانس ۵ امتیاز

۳) مدت زمان فارغ التحصیلی در لیسانس ۳ امتیاز

۴) مدت زمان فارغ التحصیلی در فوق لیسانس ۳ امتیاز

۵) برگزیده المپیاد علمی ۵ امتیاز

۶) مدرک زبان معتبر ۸ امتیاز

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید
اشتراک‌گذاری

5 نظر

 1. ahmadian پاسخ

  بر خلاف بسیاری از رقباتون ، بچه های روابط عمومی شما مثل انسان با من رفتار کردند و راهنماییم کردند ، خواستم تشکر کنم.
  واقعا در شان داوطلب دکتری با من صحبت کردند.

 2. الناز محبوبی پاسخ

  خیلی مطلب مفیدی بود ، قسمت دوم این مطلب رو کی منتشر می کنید؟

 3. ershad پاسخ

  kheyli mofid bodT mer30 az daghigh va elmi boodanetoon.pasokhgoeeye bachehaye ravabet omomitoon ham number one

 4. ماندانا ملکی پاسخ

  جلسه مشاوره خصوصی برای رموز و فنون مشاوره می خوام ، هزینش هم مهم نیست ، باید با چه فردی هماهنگ کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *